| Marian_Bogdan_1997_jP89 a întrebat:

vreau sa va pun o întrebare se mai poate schimba ce va în Romania adica sa se termine o data cu corupția sa se faca și la noi fabrici sa fie locuri de munca pentru oameni

48 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista tara din lume unde sa nu fie coruptie, mai multa sau mai putina, astfel ca nici la noi nu se va termina, in mod sigur nu in viitorul apropiat.
Noi locuri de munca o sa mai fie, dar nu pentru toti, la fel, peste tot in lume, exista somaj.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Coruptie este peste tot in lume, inclusiv in tarile occidentale, dar acolo se numeste "lobby" si se plateste impozit pentru sumele primite. Caz penal este atunci cand nu se plateste impozitul aferent.
2. Trebuie sa ne schimbam mentalitatea, fiecare dintre noi, individual. Sa nu ascultam interesele politicienilor sa ale altora in media, ci sa ne alegem conducatori care au dovedit ca sunt capabili de organizare colectiva.
3. Sa nu asteptam sa se construieasca fabrici pentru a avea loc de munca, ci sa ne facem noi intreprinzatori, in orice domenii, unde sa fim stapanii nostri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

P.S: sunt intr-un totul de-acord cu tine, dar deocamdata suntem la nivelul de vise, deoarece coruptia este la un nivel mult prea mare la noi in tara cel putin, de restul tarilor chiar nu-mi pasa, pe noi ne intereseaza locurile de munca, pe noi ne intereseaza job-urile care sunt mult mai bine platite, de genul IT, sau operatori CNC cu o experienta de peste 5+ ani, doar pe noi ne intereseaza asta.
Prea multe impozite, taxe, birocratie, accize peste accize si toate adunate nu fac nimic bun.
Avem atatea hidrocentrale in tara, si noi platim ogroaza de bani pe kWh, pentru ca meh, trebuie sa ii vina si aluia bani, si celorlalti bani si tot asa, de ce sa treaca printr-o singura firma, trebuie prin 10 ca sa se faca totul mai ingreunat.
Nu ma mai mir de costurile asa mari la carburant si orice altceva, cat timp se fura cum se fura.

Răspuns utilizator avertizat
| LTAA a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Iohannis nu e 100 procente roman, in timp ce ponta e albanez italian si mai stiu eu ce.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

1. La noi nu e legalizat lobby-ul, sa se plateasca impozit pentru sumele primite pentru diferite interventii, demersuri, onorarii, comisioane, intermedieri etc. Daca ar fi, atunci s-ar scade vertiginos coruptia.
2. Poporul alege din oferta. Dar daca n-are educatia si discernamantul necesar, atunci nu va sti niciodata sa deosebeasca binele de rau. Tara noastra a avut inca conducatori nemti, iar evolutia tarii din acele perioade o dovedeste istoria.
3. Peste 90% din populatia globului nu e angajat la stat, isi castiga painea si cele necesare singur. Poezia socialista cu locul de munca sigur la stat este afumata. Angajatii de la stat primesc salariile de la mine si altii care producem ceva, deci sunt angajatii nostri. Si cred ca stii ce se intampla cu acei angajati care nu-si fac bine reaba...

Ca urmare, MENTALITATEA trebuie schimbata!

Nu stiu tu cu ce te ocupi, nici din ce venituri traiesti, dar eu sunt stapanul meu.

| LTAA a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Ponta se considera roman. bravo lui.
tu consideri ca o persoana e mai buna sa fie presedinte daca se considera roman sau ca vorbeste mai rapid, chiar daca nu stie o boaba de moralitate?

In legatura cu Japonia, ei sunt la ani-lumina in fata noastra. Noi inca ne chinuim sa gasim solutii pentru cladirile clasa 1 de risc ca sa nu se faca pulbere, pe cand acolo toate casele sunt puse la punct si stii ca nu vor cadea

| LTAA a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

P.S.: vii si zici ca vrei sa se termine coruptia si pe urma zici ca ponta e mai bun ca iohannis.
BWAHAAHAHAHAAHHAAHAHAHAH

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Preturile sunt asemanatoare cu cele din restul EU.
Cu salariile e problema, dar nu te astepta la salarii mari daca sunt tot mai putini care cunosc si stapanesc cate o meserie.
Salarul minim este pentru cei care nu au calificare si nici experienta.
Cei care sunt buni in meseria lor si nu-si negociaza salarul corespunzator, nu-si stiu aprecia valoarea muncii lor, aceia isi merita acelasi leafa minima.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Iohannis vorbeste mult mai bine limba romana decat tine si e neamt.
Tu pocesti limba romana si esti roman de origine.(presupun)

Nu-ti e rusine?

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Din pricina coruptiei nu intram cu totul in UE (asta o spun chiar si strainii); din pricina coruptiei nu avem locuri de munca, suntem o tara saraca. Vinovata este toata clasa politica. Ei i-as trimite pe toti la sapa in camp. Numai asa se poate scapa de coruptia care exista in inimile lor.
Dex-ul spune printre altele ca "politic" inseamna -"Care are sau care exprimă o comportare abilă; dibaci, șiret." Siret -li se potriveste de minune acest cuvant politicienilor. Cum au ocazia, cum profita de lucrul acesta. Daca nu sunt vazuti, corup si se lasa corupti fara sa stea pe ganduri. Ei nu se tem de Dumnezeu -adica nu mai au moralitate; ei se tem doar ca sa nu fie prinsi, descoperiti.
Ca sa ii credem ca nu sunt corupti ar trebui ca toti sa isi dea demisia, sa-si gaseasca o alta meserie, sa faca cursuri ca orice om de rand si sa plece peste hotare daca in tara nu vor gasi de lucru. Noi nu facem tot la fel? Altfel ei pot sa se jure pe ce-or vrea ca nu sunt corupti ca nu ii cred. Ii cred doar atunci cand isi vor da demisia din politica.
Asta nu o sa se intample vreodata; asa ca mai bine ne vedem de treburile noastre. Ei cu ale lor, si noi cu ale noastre. In ziua judecatii Dumnezeu va aduce faptele lor ascunse inaintea tuturor oamenilor. Este suficient un singur pacat ascuns ca omul sa-si piarda singur dreptul la mantuire. Noi trebuie sa ne incredem in Dumnezeu; sa privim la El si nu la oameni. El ne da de mancare si nu clasa politica. Ca fiecare membru al ei va fi tras la raspundere este altceva; dar Dumnezeu este Acela care ne poarta de grija tuturor. El da soarele sau si peste cei buni si peste cei rai. Il face sa rasara si peste cei rai pentru ca El stie ca nu vor fi mantuiti, si macar acestia sa se bucure de scurtimea vietii acesteia, chiar daca plansul si scrasnirea dintilor -despre care vorbeste Biblia- va fi partea lor in ziua judecatii. Ei vor vedea atunci ce au pierdut pentru ca au folosit in mod egoist puterea pe care le-a dat-o Dumnezeu.
Abuzul in serviciu este si atunci cand traiul este greu, cand salariile sunt mici si taxele sunt mari. Si acesta nu va ramane nepedepsit. Dumnezeu are o judecata cu mult mai mare decat a oamenilor. Daca El nu a crutat pe Fiul Sau, cu atat mai mult nu-i va cruta pe acesti corupti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Cate idiotenii ai putut scrie aici...

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dacă poporul român s-ar teme de Dumnezeu cu adevărat, atunci Dumnezeu îl va scoate de sub robia conducătorilor lui; astfel România poate fi o tara cu un trai usor ca alte tari din UE.
Dar poporul român cu toată credința lui, este mai rău decât cei necredincioși.
Dacă nu va exista schimbări noi vom merge ca si mai înainte.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dar oricum ar fi, ca ne merge bine sau rau, noi trebuie sa avem ochii atintiti nu catre patria aceasta, ci catre cea cereasca, catre Ierusalimul ceresc. Caci la ce folos sa traim 80-90 de ani aici, daca la sfarsitul calatoriei noastre pe acest pamant nu ne vom putea bucura de viata vesnica pe care Dumnezeu doreste sa ne-o ofere tuturor?

| untu a răspuns:

Daca lumea ar fi crestina si buna, s-ar ruga la bunul Dumnezeu sa vina conducatori buni si patrioti sa schimbe tara in bine si sa conduca intr-o directie buna si corecta! Dar din pacate, nu o sa mai avem un alt conducator mai bun decat Ceausescu!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dar pretul platit de poporul nostru pentru industrializarea tarii, despre asta de ce nu se vorbeste? Tu ai fi de acord ca maine sa ti se confiste pamantul, animalele, daca ai mai multe locuinte sa ti se confiste si alea?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Daca tu esti sarac, trebuie sa fim toti? Bun argument.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Prostii egali cu desteptii? De ce?

| LTAA a răspuns:

Am mai spus-o si repet: cand toti vom profita de drepturile noastre si vom iesi la vot. Daca psd castiga constant alegerile nu te poti astepta la imbunatatiri

| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde ce fumezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Slabe sanse sa se intample asta, de ce? Probabil ai mai auzit asta, Romania este o piata de desfacere de 18 milioane de oameni, totul este adus de afara, de la rosii pana la ciment si altele. Se va schimba ceva doar atunci cand vom renunta la acest sistem politic si vom avea un presedinte nationalist care va reindustrializa tara si nu vom mai importa absolut to si vor incepe din nou exporturile.

| Daniel9988 a răspuns:

Daca ar fi cineva care ar putea sa salveze ce mai e de salvat din tara asta, l-as alege pe Dragnea laughing)) Voi nu ati vazut saracu' cat de luptator si patriot este? Cat de umil, optimist... laughing) Este corectitudine insasi...

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Noi nu ne vom schimba, am ramas aceiasi oameni falsi, cu acelasi sistem din 89 pana acum.Este imposibil ca Romania sa mai fie ce a fost odata, unii zic ca tineri sunt viitoru acestei tari corect? Dar nu stiu de fapt ca nici ei nu au ce sa faca deoarece sunt dati la oparte de catre fortele de munca de acum.Intai ar trebui sa ne schimb pe noi, si mentalitatea noastra proasta si apoi pe alti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Ce a fost Romania?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Asta fiindca nu mai erau profitabile, sa iti dau definitia capitalismului?

Răspuns utilizator avertizat
| xByte a răspuns:

Toti romanii promoveaza schimbarea dar nici unul nu o sustine. Sa inteleg ca esti unul dintre exemple?

Răspuns utilizator avertizat
| Ivy86 a răspuns:

Nu știu din ce parte a țării ești tu dar în Timișoara, sau în partea asta sunt o grămadă de fabrici și joburi. Problema e lipsa forței de munca. Și e o problema mare aici. Nu se găsesc meseriași, personal calificat sau personal dornic de munca.
Mai nou chiar vin sârbi sa se angajeze în fabricile noastre.
Zice unu mai jos ca romanii trebuie sa fie întreprinzători, stăpâni, șefi. Pai asta e problema noastră ca suferim de boala șefiei. Toți vor sa fie șefi, și nimeni nu vrea sa mai muncească sau sa învețe meserie (meserie adevărată, nu cârpeala). Toți prostii vor facultate, vor diploma.
Deci mentalitatea trebuie sa se schimbe.
Dupa asta se schimba și condiția omului. Desigur va trebui sa treacă 2-3 generații, dar eu sunt optimista. Comunismul a făcut multa paguba în mentalitatea românească, și e un obicei ce moare greu.
Corupția e în orice tara. Da, dar corupție ca în tarile comuniste sau foste comuniste rar vezi. Și noi o acceptam pentru ca am crescut asa.

Răspuns utilizator avertizat
| PinguMetin2Alaska a răspuns:

Dap!