| AndreiAKA a întrebat:

Salut tuturor!
Am o plantație de lavanda pe un teren de 0, 5ha.
Plantație este în primul an doar. Și întrebarea mea e; dacă as putea scoate ceva bani de pe plantație din primul an?
Va mulțumesc!winking

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Depinde cum ai infiintat cultura si cum ai ingrijito, de asemenea ce conditii au fost peste iarna daca ai infiintat cultura iarna.De obicei daca folosesti semnte in primul an nu obtii flori. Daca ai folosit butasi atunci ai sanse mari sa obtii ceva cit de cit cum spui daca ai plantat butasii din toamna, iar in timpul vegetatiei dai ce trebuie, adica apa, curat de buruieni.Ai obtine si ceva daca platezi primavara poate mai slab dar la fel o ingrijire atenta.Acum daca scoti ceva bani nu stiu, nu stiu nici ce se obtine in primul an exact adica ce productie, apoi trebuie sa stii ce cheltui si cui vinzi.Deci de bani tu trebuie sa te ocupi, depinde cu cit se vinde si daca ai cui.Am inteles ca deja is din ce in ce mai multi care cultiva deci preturile scad din an in an.In curand peste vreo 5 ani cred ca n-o sa mai fie rentabila, ma refer pentru unu incepator, aia vechi care au deja utilaje stau bine aia vor cultiva in continuare, unde pui ca aia au deja si relatii, au contracte cui sa vinda.Am vazut unia deja isi fac si distilarie sa faca ei uleiu deci aia da deja is ok.Na ca la mai orice in RO cand fac toti pretu e mic nu prea ai cui vinde cand nu prea se face pret mare dar nai ce vinde, cum o dai tot dracu ala ii laughing

| relian a răspuns (pentru relian):

Scuze am vrut sa spun toamna, am scris iarna scuze.Deci plantele astea se pot semana primavara sau se pot planta toamna sau primavara.E mai bine din toamna pentru ca is plante arbustive deci nu-s probleme peste iarna si toamna is prind radacinile si le fixeaza in sol, iar primavara pornesc mai bine in vegetatie, asa se practica si la pomi fructiferi.Primavara daca plantezi si sa ai avantajul plantarii de toamna o poti face dar ai nevoie de plante la ghivece, dci planta aia nu va suferi, nu ii va lua timp pana sa isi fixeze radacinile.Acum depinde si de zona, sau de gerur care poate feni iarna. Daca nu este zapada si este f frig pantele alea pot suferi, iar primavara pleaca greu.Chestia ca plante la ghiveci sa le ai trebuie sa le depozitezi undeva, ori daca le cumperi asa is mult mai scumpe decat daca is fara ghivece.O alta chestie daca platezi butasi simli, deci cu radacina fara pamint cai toamna sau primavara, dar mai ales primavara ar fi bine sa mcirlesti acele radacini daca stii ce zic.Mocirla este un amestec de pamint in genral argila cu ceva gunoi de grajd se face asa ca un terci intr-un vas ceva galeata mare si se baga fiecare planta cu radacina acolo astfel incit cand scoti sa aiba pe radacini acel amestec sa adere la radacini, apoi se planteaza, ai mai multe sanse de prindere.Dar banui ca stii te pricepi odata ce ai plantatie.

1 răspuns: