| anonim_4396 a întrebat:

Salut, va rog mult sa ma ajutati caci am o dilema.nu reusesc sa inteleg urmatorul lucru:casele de schimb valutar dupa cine se "ghideaza" cand stabilesc un curs anume? si inca cevaunde ar fi mai avantajos sa schimbi lei euro dolari la case de schimb sau banci? stiam despre o vorba cum ca intotdeauna e bine sa chimbi la case de schimb ca la banci au curs mic.adevarat oare? multumesc frumos pentru intelegere+funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casele de schimb valutar se ghideaza, in primul rand, dupa cursul de referinta afisat de BNR, apoi dupa cursurile de la bancile comerciale si dupa situatia cererii si ofertei de lei ori valuta. Dupa parerea mea este mai bine sa faci schimbul la banci, acestea nu percep comisioane pentru schimb si esti sigur ca nu sunt tepari. Cel putin eu, cand am avut nevoie de valuta, am cumparat-o intotdeauna de la banci. Daca intri pe site-urile lor poti face comparatii si sa alegi banca cu cea mai buna oferta. Numai bine!

2 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Toate cursurile de schimb de la banci sau la exchange se ghideaza dupa cursul BNR la care isi adauga un profit. Acum ca sa iti dai seama unde e mai bine sa schimbi trebuie sa te uiti dupa ce adaos are fiecare in parte.

| traveler a răspuns:

Dupa cursul zilei afisat de BNR la care apoi adauga si ei un comision propriu.ca de sunt romani. Apoi ei sunt mai aproape de pulsul "strazii" si exploateaza ori ce fluctuatie a cursului dupa bunul plac.etc.Daca e vorba de o suma mare recomand du-te la banca este sigur, ca la case se poate ca la colt sa te astepte o surpriza si casa sa isi "recupereze" banii inapoi si tu te "recuperezi" in spital deoarece cum am mai spus "strada" este aproape cu interlopii ei nelipsiti.Bafta