| prometeu a întrebat:

Va rog sa-mi dati si mie un sfat:unde sa tin banii? la banca sau la saltea?
Si in ce moneda? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Banii se tin la banca, cum ar fi BCR nu doresc sa îi fac reclama dar eu am incredere. Moneda, este bine inteles leul.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La banca, unde e dobanda mai avantajoasa, fara a depasi limita garantiei (parca 20. 000 de euro). Chiar daca banca falimenteaza, cei max 20. 000 euro iti vor fi returnati de la fondul de garantare.
Moneda trebuie sa o alegi singura, in functie de scop: daca vrei sa castigi iti asumi riscuri, daca vrei siguranta pui jumatate in lei - jumatate in euro.
La saltea nu numai ca nu primesti dobanda, dar riscul este incomparabil mai mare. Si nu ma gandesc numai la furt, ci si la alte situatii neprevazute.

| DeeaPustoaica a răspuns:

In banca. Si in euro.

| deleuandrei a răspuns:

La banca in euro
dar e bine si acasa mai ales cu criza asta

| marioBARCELONA a răspuns:

Ar trebui sa te "slefuiesti"putin.Incepe cu educatia financiara.Eu te sfatuiesc sa-ti investesti banii in aur.Restul..., documenteza-te pe aceasta tema.Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| flysky a răspuns:

La banca, acum depinde si de suma. Cel mai important e sa citesti contractul ala inainte de a depunde banii in banca. Du-te pe la toate bancile si care iti ofera dobanda mai buna...Vezi si tu cursurile valutare din ultimul an. Euro azi e 42 maine e 36, vezi ce moneda e cea mai stabila, eu zic ca lira e stabila si nu are cum sa mai scada, doar sa creasca.

| traumatizaNtu a răspuns:

Daca ai de exemplu o suma de 10000 de euro, nu ai ce face cu ei, vrei sa-i pastrezi, pune-i intr-o asigurare de 5 ani in lei cu protectie la inflatie si rata unica.
Si eu am facut asta, am ales Clasic Plus de la Generali. Am ales Clasic Plus pentru suma asta pentru ca e o asigurare ieftina si am anulat toate optiunile care imi scadeau din suma asigurata. Bineinteles ca am o alta asigurare de viata pentru restul optiunilor.
Acum probabil, daca as avea o suma de bani, nu stiu daca as mai tine-o. Am mai multa incredere in mine si i-as investi. Daca nu as avea in ce, m-as duce la un consultant si i-as da banii sa-i investeasca in forex/bursa(asta pana cand invat eu).
Apropos sunt anumiti consultanti care te invata pentru o suma modica cum sa-ti administrezi banii sau o suma de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan acasa...in euro.

| iuliana21 a răspuns:

In banca banca trasilvania si in lei

| enjoythefreedom a răspuns:

Dupa parere mea ar fi bine sai ti in banca...si sai ti in euro...pentru ca nu se stie niciodata cand o se schimbe din nou...si o sa fie moneda natinala euro...winking