| JIJ a întrebat:

Daca ma duc la o banca imi schimba bani dintr-o moneda in alta moneda care vreau eu? si cat imi ia banca ca sa imi faca acest schimb?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Bancile nu percep comisioane de schimb. Fiecare banca are cursul ei de schimb valutar ( atat pentru vanzare cat si pentru cumparare)--- cursul de schimb al fiecarei banci este afisat zilnic la sediul sau filiala fiecarei banci in parte.
Vezi aici: http://curs-valutar.efin.ro/curs-valutar-banci

4 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Adica schimb valutar sau sa schimbi 10 lei(ex) intr-un leu?

| AlexDynamo1996 a răspuns:

Depinde!

| ticataca a răspuns:

Depinde in ce moneda vrei. nu se poate in oric moneda. Banca nu ia un comision anume, castiga din rata de schimb valutar. cauta pe net informatii despre cursurile bancare ale valutelor, compara-le si alege cea mai buna varianta pentru tine. Trebuie sa mai ai grija la faptul ca bancile actualizeaza zilnic cursurile de schimb.

| JIJ explică (pentru ticataca):

Daca am euro si vreau sa ii schimb pe dolari americani imi da?