| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum va vedeti in viitor pe plan profesional?(care ar fi avantajele si dezavantajele meseriei respective?)
Sincer mai am putin timp pana termin liceul si nu stiu la ce facultate sa dau si ce sa fac dupa ce termin facultatea...Problema este ca as vrea sa lucrez undeva unde sa-mi placa ceea ce fac dar sa castig si bine...

2 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Eu ma vad doctor neurolog lucrand in alta tara.
Avantaje : se castiga bine,esti cunoscut de multa lume.
Dezavantaje : mult stres, facultatea dureaza multi ani si e scumpa, multe nopti nedormite...cu toate astea eu asta imi doresc.

| Amaya a răspuns:

Eu ma vad in doua ipostaze: ori lucrand la SRI ( dupa un master la ANI ), ori ramanand pe domeniul in care deja sunt ( Comunicare si PR ) si specializandu-ma pe Advertising. Adica mi-as dori sa lucrez intr-o agentie de publicitate, sa creez concepte, sa promovez produse, idei. Poate chiar oameni, daca decid sa raman in PR.
Dezavantaje? Foarte putin timp pentru mine, stres... Cel putin la inceput, pana reusesc sa ma afirm, dupa aceea sper la o viata mai linistita. Avantaje? Materiale, normal si satisfactia de a face ce imi place.
Ceea ce te sfatuiesc si pe tine. Gandeste-te bine ce iti doresti si mai ales ce meserie te vezi practicand, apoi analizeaza avantajele si dezavantajele. Eu am avut foarte multi ani o fixatie pe Jurnalism, dar am depasit-o cand m-am gandit: "Bun, fac Jurnalismul, dar ce fac dupa aceea? Arunc cu noroi in politicieni sau scriu despre Bianca Dragusanu? Nu, multumesc". Si asa m-am reorientat. Ti-as da un sfat mai concret, dar nu stiu ce profil esti, ce iti place sa faci, ce calitati ai... Repet, gandeste-te bine si ia cea mai buna decizie pentru tine. Bafta!