| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa amanetez un lantisor din aur (14k) si nu stiu cum se procedeaza..nu am mai fost niciodata la o casa de amanet..stie cineva cum se procedeaza?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pur si simplu mergi acolo, daca ai buletin, si te invata lumea, stai linistita. Toti vor sa iti ia aurul.

O sa ti-l testeze un pic cu o substanta si o sa ti-l cantareasca, o sa iti dea o suma si un contract.

Daca nu ai respectat contractul este posibil ca lantisorul sa iti fie pus la vanzare.

In contract se specifica si suma de bani pe care trebuie sa o dai si pana cand.

| Melcul a răspuns:

Mergi la amanet cu lanticul si trebuie sa ai si buletinul cu tine si iti face contract.Iti alegi pe ce termen vrei tu sa il amanetezi.