| AnevoG a întrebat:

Salut! Vreau sa deschid un magazin pe platforma Etsy pentru a vinde stickere.
1. Imi puteti spune in ce costa "Gestiunea de stoc"? Am nevoie de casa de marcat? Avand in vedere ca modul de lucru pe care o sa il urmez este de a printa sticker-ul atunci vine o comanda, nu sa printez mai multe si sa astept sa se vanda.
2. Nu doresc sa deschid un SRL, se poate doar cu PFA?
3. Imi puteti recomanda o firma de contabilitate online care se poate ocupa de toate lucrurile de tin de taxe/depunere de declaratii/etc?
Multumesc!

7 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Pentru PFA, poți plătești un abonament lunar la SOLO ( aceștia se pot ocupa de contabilitate. ). Din câte știu costă pana în 90 lei max 100 lunar. Am zis asta pentru că nu știu exact cât costa în momentul de față. Acum ceva timp dacă nu ma înșel costa 89 lei... Deci practic cum spuneam. Ei por inclusiv sa îți deschidă PFA-ul pentru tine.

Da, poți sa vinzi cel mai probabil pe etsy cu PFA, pentru că este o formă legală ( firmă). Plus că la SRL costa peste 300 - 350 lei contabilitatea / lună. Iar poate nu vei face un profit atât de mare pentru început. Deci nu prea îți vei putea permite, ieșind mai mult în pierdere.

Stickerele le vei vinde fizic sau în format digital? - ca să incerc să te ajut și cu răspuns la restul întrebărilor puse.

| AnevoG explică (pentru Anonimul151):

Salut, multumesc pentru raspuns.
Da, stickerele vreau sa le vand fizic.
Exemplu mod de lucru: creez un design, il postez pe Etsy, cand cineva il comanda atunci il printez si trimit.

| Anonimul151 a răspuns (pentru AnevoG):

Atunci practic nu cred că ai nevoie de un stoc. Pentru că produsul fizic nu îl cumperi tu de la cineva ca să ții stocul. Practic tu îl creezi, tu îl printezi când dorești, în momentul în care ai comenzi. Nu ai nevoie nici de casă de marcat.

Folosiți o imprimanta speciala pentru stikere?

| AnevoG explică (pentru Anonimul151):

Am inteles, multumesc!
Nu este o imprimanta speciala, in momentul de fata folosesc HP OfficeJet 250 Mobile All-in-One si doresc sa upgradez la Brother MFC-T920DW, amandoua sunt de uz personal, nu sunt profesionale.

| Anonimul151 a răspuns (pentru AnevoG):

Deci nu este o imprimantă speciala de stikere nu? Ci o imprimantă obișnuită... Și atunci cum scoți stikerele? Din câte știu, este nevoie de hârtie speciala nu?

| AnevoG explică (pentru Anonimul151):

Nu este o imprimanta speciala.
Ai nevoie de hartie foto autoadeziva glossy, am gasit pe Emag.
Cand dai print, iti apare fereastra unde poti alege imprimanta, numarul de copii, etc. In fereastra asta poti schimba din setari ce fel de foaie ai pus in imprimanta. Dupa ce ai selectat foaia glossy, aplici schimbarile si printezi. Dupa care decupezi cu foarfeca sticker-ul.

| Anonimul151 a răspuns (pentru AnevoG):

Ok. Mersii. Am cautat si eu pe internet hartie de genul si chiar pe eMAG am gasit si eu. Daca vei incepe acest mic business si vei avea vannzari, daca doresti poti sa imi spui si mie...