| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa imi gasesc un job sezonier vara aceasta la mare si am primit cam 10 oferte de la persoane diferite.
Problema este ca nu prea am experienta in asta deoarece nu am mai lucrat pana acum.
Ma poate ajuta cineva cu mai multa experienta cu niste sfaturi care ma pot ajuta sa aleg locul de munca potrivit si sa evit posibile tepe? De exemplu ce intrebari ar trebui sa pun in legatura cu cazarea, mesele care se ofera gratuit si alte facilitati fara a supara patronul.
Astept un mesaj de la cei care sunt dornici sa ma ajute.
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Pai, il intrebi asa: asigurati cazare sau sa-mi caut din timp? Inca nu am auzit de mese gratuite. Poate doar daca lucrezi la un restaurant.

| UnluckyAlex a răspuns (pentru Yuoia):

Cazare imi da din moment ce se precizeaza. Ma gandesc sa nu fie o camera in care mai stau 10 oameni prin care bate vantul si cu o singura baie.

| Anca32 a răspuns:

Ideea este ca afara timp cât nu ești acolo și nu cunoști pe cineva care a lucrat în locația respectiva nu și de unde ști cât de serios este patronul. Ideea este ca, cazarea și mesele trebuie sa le ai asigurate altfel nu merita sa mergi. Salarizarea trebuie în sezon sa pornească undeva de la 2000 de lei în sus plus bonusuri care ți le poate da. De regula cazarea și masa e o regula sa le ai asigurate. Ce mai contează este programul pentru ca se știe ca la mare în sezon se lucrează și extra dar acestea trebuie sa fie plătite. Nu uita de contract fără nu stai ca nu e ok

| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să îți fie rușine să întrebi dacă ai vreo nelămurire la locul de muncă.
Nu cred că s-ar supăra patronul dacă îl întrebi, e ceva normal.

| Anca32 a răspuns (pentru Yuoia):

Peste tot în sezon la mare se oferă cazare și masa gratuita

| Yuoia a răspuns (pentru UnluckyAlex):

Aproape sigur este la comun. Poate nu 10 dar vreo 4-6, da. Cu o baie. Patronul vrea sa faca putine cheltuieli.