| cristii321312312 a întrebat:

Salut, vreau sa imi infiintez o firma in regim dropshipping prin intermediul shopify, am deja producatori care au fost de acord sa lucreze in parteneriat cu mine, am pus site-ul la punct si urmeaza sa fac toate actele necesare pentru a fi totul legal.Firma se bazeaza pe produse vandute din China catre America. Site-ul va fi de haine si accesorii asa ca as vrea sa stiu de ce acte am nevoie ca sa fie totul legal.Din cate am inteles ar trebui sa infiintez un SRL datorita ca nu am pregatire profesionala in domeniul respectiv.Problema este ca am doar 18 ani si nu am un sediu pe numele meu nici exemplu dupa ultimele 6 luni de facturi la curent, etc. Cum as putea sa ma orientez, la cine sa apelez si daca se poate as dori si un pret de estimare pentru toate costurile. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La tine în oraș este o cameră de comerț. Acolo este un oficiu juridic. Dacă mergi și ceri informații pentru înființarea unei noi firme sunt afișate condițiile și te ajută ei. Dacă nu te descurci sunt firme de prestări servicii care te ajută cu toate actele contra cost, cu înființarea firmei, cam pentru 1500 lei. Cu sediul nu te pot ei ajuta. Poți să inchiriezi un sediu, mai ușor dacă ai numai o activitate pe Internet, căci ai nevoie doar de o cameră. Mai poți încerca și așa, să desfășori activitatea, să faci comerțul respectiv să păstrezi dovezile asupra tranzacțiilor. Apoi în ianuarie viitor să depui la circa financiară o declarație pe proprie răspundere asupra veniturilor pe anul precedent iar la sursa veniturilor să scrii, profit din activități de intermediere prin Internet. Ca să fii sigur că nu calci legea așa, juristul de la circa financiară poate să îți spună exact. Iar în urma acestei declarații îți va veni la domiciliu o decizie de impunere, de impozit. Atunci să ai bani pregătiți ca să plătești.