| antonii a întrebat:

Vreau sa-mi creez o firma in domeniul IT. Numai familia mea va participa deci voi opta pentru intreprindere familiala. Intrucat sunt minor un alt membru al familiei va crea firma. Am citit ca intemeietorul(reprezentantul?) are nevoie de experienta. In ce consta experienta( diploma de absolvire 12 clase/bac sau diploma absolvire facultate)? Si daca salariatii pot fi minori de ce li se cere si lor experienta(am citit de pe site-ul https://www.avocatnet.ro/......iala.html) Daca experienta este necesara si in cazul minorilor, premiile sau diplomele de la diverse concursuri/olimpiade in domeniul informaticii ajung?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ajung. Este nevoie de studii terminate și dovedite pentr propietarul firmei. Apoi dacă firma vrea să te angajeze să faci IT, atunci tu faci IT la firmă iar în actul oficial de angajare se scrie o activitate pe care o poți face dta acum fără acte de absolvire.