Întrebare recomandată | FanMedical a întrebat:

La noi în România, premiile încasate de elevi la olimpiade şi concursuri sunt impozitate/taxate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform codului fiscal aceste premii nu se impoziteaza, citez:
"ART.62.Venituri neimpozabile
  În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
  x) premiile şi alte drepturi sub formă de cazare, masă, transport şi altele asemenea, obţinute de elevi şi studenţi în cadrul competiţiilor interne şi internaţionale, inclusiv elevi şi studenţi nerezidenţi în cadrul competiţiilor desfăşurate în România;"

7 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, de inspectoratul scolar din județul respectiv, din cate stiu eu.

| FanMedical explică (pentru justanotheruser99):

Apăi atunci dacă se impozitează nu se merită să mergi la nicio olimpiadă/concurs!
După impozitare cu ce mai rămâi?

| suntserios a răspuns (pentru justanotheruser99):

In primul rand inspectoratul scolar nu are niciun drept sa impoziteze, asta tine de alte institutii.

in al doilea rand premiile obtinute de sportivi la diverse campionate si olimpiade si de elevi nu sunt impozitate

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanMedical):

Cu faima, cu onoarea, cu meritul si cu cunostintele acumulate!

| weirdfirefly00 a răspuns:

La cat de mici sunt premiile si bursele in Romania ar fi si bataie de joc sa mai perceapa taxe sau mai stiu eu ce

| Elena_Alexandra_Ell_M_1997 a răspuns:

Da, de inspectoratul scolar din județul acela

| FanMedical explică (pentru Elena_Alexandra_Ell_M_1997):

Apăi atunci dacă se impozitează nu se merită să mergi la nicio olimpiadă/concurs!
După impozitare cu ce mai rămâi?