| Florineeeel a întrebat:

Vreau să-mi deschid un cont bancar la BCR, Am aplicat online pentru ClasiCont si vreau sa stiu daca pot primi bani din alta tară si dacă ce e pe cont e si pe cardul care mi-l dau ei, adica daca e un cont in lei pot primi si euro (Spania) pe el? Platesc ceva sa mi-l facă? Multumes anticipat.

1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Diferă de la bancă la bancă. Banii se pot primi în contul obișnuit dar se convertesc în lei. Cursul lor de schimb poate fi mai bun sau mai rău. Întreabă-i.
Dacă vrei cont în euro vorbește cu banca. Întrebă cît costă înainte.
Pentru ca sa primești bani din străinătate în cont banca ia un comision. Întreabă-i cît.
Cel care îți trimite trebuie să știe numărul de cont în format IBAN, numele tău, numele băncii (de exemplu ING BANK) și codul BIC al băncii. Roagă funcționarul de la bancă să ți le dea.