| MartaGabriel a întrebat:

Vreau sa deschid un cont bancar unde sa îmi intre direct salariu sau sa pot depune eu bani si sa pot cumpara online.
Costa ceva sa îl deschid sau platesc pentru el în fiecare luna?
Si care ar fi cea mai buna banca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu asta am spus, pentru fiecare trebuie card separat.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula, la deschiderea unui cont, nu se plateste comision dar apoi se plateste comision pentru operatiile derulate prin cont si pentru administrarea contului. Nu cred ca exista vreunul care sa stie toate comisionele, de la toate bancile, dar te poti uita pe finzoom.ro sau la fiecare banca din localitatea ta.
Pentru plati online sugerez sa obtii un card de debit, este cel mai simplu sa platesti cu cardul. Si obtinerea acestuia este gratuita.

| MartaGabriel explică (pentru Ioandelasal):

Si în cardul de debit pot depunde bani de oriunde?
De exemplu daca am un canal de youtube si castig bani, pot sa virez banii direct pe acest card de debit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartaGabriel):

Da, se pot depune bani, preferabil la o unitate bancara a bancii care a emis cardul, sunt comisioane mai mici.
Nu stiu cum se vireaza banii de la YouTube, nu am facut si nu m-a interesat. Poti sa intrebi pe cei de la YouTube, sa cauti pe site-ul lor sau sa intrebi pe unul care primeste bani de acolo.

| MartaGabriel explică (pentru Ioandelasal):

Si cardul acesta de debit poate sa fie si în lei si în euro?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartaGabriel):

Poti obtine card in lei sau in euro sau de ambele.

| MartaGabriel explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sa am un singur card unde pot depunde si lei si euro?

| MartaGabriel explică (pentru Ioandelasal):

Si daca îmi fac card în lei si depun euro se face conversie în lei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartaGabriel):

Nu se face conversia automat, trebuie sa-i schimbi tu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MartaGabriel):

Nu asta am spus, pentru fiecare trebuie card separat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De deschis nu costa, doar daca vrei vreun card mai special poate.

apar in schimb comisioane lunare de administarare a contului, comisioane care difera de la banca la banca.

cea mai buna banca e cea care ti se potriveste tie, iar daca e vorba de salariu cea agreata de anagajator (in caz ca are angajatorul o anume banca).

Momentan cele mai mici comisioane le au Transilvania si Ing