| Ryaaan a întrebat:

Salut, vreau sa-mi fac un card si sunt minor din cate am inteles trebuie sa merg cu un parinte la banca, clar totul pana aici, dar daca vreau sa depun bani tot cu parintele trebuie s-o fac, daca vreau sa fac o tranzactie pe un site cu o suma maricica sa zicem 200e as putea sau cardul e facut doar sa pun bani pe el si atat? Va multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Odata ce ai cont, nu se mai uita la varsta
doar la deschiderea contului iti trebuie parinte, dupa aia poti sa faci ce vrei
totusi, ca sa depui bani fizic, la banca, iti trebuie buletin, altfel nu poti

| Mirel4412 a răspuns:

Cum adica sa fie un card sa pui doar bani pe el si atat? La ce mai e card atunci, sa-l ti de poza? Nu exista asa ceva.
Poti sa-ti faci card ca si minor, doar ca trebuie sa ti-l faca un parinte, iar tot parinti pot depune bani.
Sper ca nu vrei sa bagi aia 200e in Fortnite happy

| anonimg a răspuns:

Cel mai bine este să mergi personal la bancă și să întrebi. Îți alegi una care crezi că îți este mai convenabilă (ex: care are facilități pentru studenți).
Poți să îți scrii pe hârtie mai dinainte toate întrebările care le ai, ca să nu le uiți. Chiar dacă ești minor, cineva de la bancă tot va sta cu tine de vorbă.
Sau mai nou: poți să suni la bancă și să vorbești cu un reprezentant. Îți va răspunde la absolut toate întrebările legate de card și de vârsta ta.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du.te la banca Transilvania si iti face cardul pe persoana, nu ceva de copii de care cica ai fi limitat in utilitati. Poti face orice de unul singur, mai putin procedurile ce tin de cont cum ar fi crearea lui, inchiderea lui sau schimbarea unui numar de telefon etc. Am avut un prieten cu card de copii emis de banca, ii venea alocatia pe el si nu reusea sa faca tranzactii la Apple tocmai din cauza asta pe motiv ca e de minori. I l.am dat pe al meu (fiind si eu minor atunci) si n.a avut probleme. Te poti duce singur la bancomatul din banca sa depui bani, n.ai nevoie de ajutorul nimanui. Doar bagi cardul, ai acolo ca la bancomatele de cafea o zona unde iti suge banii si iti apare cat introduci pe card. Dai finish, ti.a dat cardul si chitanta si ești gata de cumparaturi. Lets do it!

| Violleta2022 a răspuns:

Un cont bancar de minor se poate deschide la orice banca, dar numai in prezenta unui parinte.
In ce privesc tranzactiile valutare pe site-uri, nu sunt permise minorilor.

| AlinTanase a răspuns:

După cum au spus și ceilalți, doar la deschiderea contului trebuie sa fii cu un părinte

| Ryaaan explică (pentru Mirel4412):

Nu frate, Doamne fereste, crypto bursa ma intelegi. am stat ceva si am muncit si vreau sa fac o investitiewinking

| Ryaaan explică (pentru Violleta2022):

Ok multumesc frumos pentru raspuns.

| Ryaaan explică (pentru anonim_4396):

Daca tu zici am sa incerc, mersi!

| Ryaaan explică (pentru anonimg):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Ryaaan explică (pentru Zuzu1991):

Ok mersi frumos!