| paint9 a întrebat:

Salut,vreau să știu după partea legislativă în România până la ce valoare se poate introduce un telefon din China fără a plăti taxe vamale sau altceva?, adică vreau să comand un telefon de pe aliexpres în valoare de 120$ total, și dacă trebuie platit taxe cum se plătesc ele?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai aici totul concentrat și sintetizat:
http://www.coltulcameliei.com/......omana.html

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Am citit pe aici, deci nu stiu ce lege este, dar din ce am vazut pe aici din raspunsurile unora si chiar unia au sunat, trebuie sa platesti vama la orice produs intra din afara UE chiar daca e cadou si asa mai departe.E o lege timpita, sa scoata astia bani de la lume.Am inteles car fi 20% din valoarea produsului, dar nu ma intreba de unde stiu ei ce valoare are acel produs, asta ei stiu.E cea mai mare magarie ce poate sa o bage UE nu stie cum sa mai insele lumea.Eu inteleg daca faci comert da platesti vama dar cum sa platesc eu vama la un cadou primit sau chiar cumparat? Astaea persoanale nu ar trebuie sa se ia vama.Dar in RO orice este posibil, aia ce conduc nu mai au ce fura ce vinde fabrici uzine si cum is invatati cu furatu trebuie sa fure de undeva si fura de la oameni uite asa gasesc ei metode.Cred ca platesti cand mergi sa ridici pachetu.Cineva de pe aici spunea ca sunat la Otopeni si aia iar fi spus ceva de genul asta dar nu prea era lamurita.Deci cauta pe aici sau cel mai bine este sa suni la posta si intreaba pe aia cum sta treaba si sigur te lamuresc ei mai bine decat oricine de pe aici.

| xYonasuper a răspuns:

Ai mai intrebat asta odata

| Alice85 a răspuns:

Daca valoarea depaseste 10 usd, platesti tva. Cand ridici coletul trebuie sa prezinti factura.