| adimam a întrebat:

Salutare,

Am citit noua lege despre modificarea salariului minim pe economie de la 1 ianuarie 2023 pe https://calculator-salariu.net/salariu-minim.html

Si, din cate inteleg, un salariat care incaseaza salariul minim pe economie va avea un salariu net mai mare decat un salariat care are brutul de 3100 de lei. Este corect?

Cum este posibil acest lucru? Imi puteti explica, va rog. Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta de 200 lei nu va fi impozitata, dar va fi aplicat CAS si CASS.
Calculeaza singur brutul si netul!

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu ai inteles bine.