| NYØ2002 a întrebat:

Am o intrebare!
Fac 18 ani in mai 2020 si nu stiu cand trebuie sa fac cererea pentru alocatie.
Alta chestietongueot sa il pun pe numele meu? Cardul de alocatie e pe numele lui tata. Daca depun cererea o sa imi dea alocatie in continuare adica sa nu mi-o opreasca temporar de exemplu sa nu mi-o mai dea in iunie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depui cererea tot in luna mai si dupa 18 ani poti obine singur card si soliciti ca alocatia sa-ti fie depusa pe cardul tau, indicand banca si codul IBAN al contului.

| Pelo09 a răspuns:

Salut alocația poate fi pusă pe orice cont bancar nu contează persoana, poți face cerere pentru alocație pana când mai faci școala (Liceu, facultate, master).
Funda? A da și o sa ți-o oprească o luna pana revizuiește actele de alocație cel mai probabil dar la asta nu sunt sigur