| Nonsense14 a întrebat:

Salutare, am o intrebare in legatura cu casele de amanet si ce lucruri poti amaneta mai exact. Am nevoie urgenta de niste banuti, dar nu as vrea sa-mi amanetez singura bratara de aur pe care o am, plus ca nu valoreaza prea mult, in schimb am un tricou original de la Phillip Plein, pretul nu-l stiu exact dar stiu ca este in jurul a 300€. Aveti idee, se pot amaneta obiecte vestimentare de la brand-uri populare la casele de amanet? Am cautat pe net un raspuns insa n-am reusit sa gasesc nimic. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Parakeets a răspuns:

Din ce știu eu, la amanet se amanetează mai mult aurul, argintul și mai nou device-uri ce pot fi revându-te dacă nu vii să ți le recuperezi. Și de obicei produse cu valoare mare și care pot fi revându-te sau uneori chiar refolosite. Din minimele mele cunoștințe, știam că spre exemplu unele lucruri din aur, cei de la bijuterii le refolosesc pentru alte noi obiecte. Sper să nu mă înșel, dar așa auzisem cândva.
Dar acum nu știu ce să cred, poate or începe să existe așa ceva și pentru haine.
Sau dacă nu, încearcă să le vinzi la un SecondHand, dar bănuiesc că tu voiai la amanet cu speranța că îl recumpărai mai târziu.
Sau mai nou pentru haine, am observat că a apărut platforma Vinted. Pui un anunț acolo și mulți fac vânzări așa acolo. Din ce am înțeles e un fel de SecondHand online.

| Nonsense14 explică (pentru Parakeets):

Mersi frumos de ajutor, o sa caut platforma Vinted si o sa vad ce pot face, nu auzisem de ea pana acum. Nu doream neaparat sa rescumpar tricoul, l-am primit cadou si nu prea imi place, nu i stilul meu, si am zis totusi daca tot nu-l port, sa scot niste bani pe el, pentru ca stiu ca este original si destul de scump, in fine…mersi frumos de ajutor inca odata, zi faina!