| adelinadelin a întrebat:

Salutare, as vrea sa fac un credit ipotecar pentru 50K euro pentru un apartament, pot dupa sa îl vând și sa raman cu rata și eu cu banii?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pănă este grevat de ipotecă nu poți să îl vinzi. Ai doar drepturi parțiale asupra lui. După ce este radiată ipoteca din CF, doar atunci poți să îl vinzi.

| Mirel4412 a răspuns:

Chirie 1200 lei pe luna, in 15 ani probabil iti scoti banii pe el!

| tzionut a răspuns:

Asta e pentru toti cei care gandesc ca tine.
"Un singur lucru trebuie sa intelegeti. Apartamentul nu e al tau. Apartamentul e al bancii pana la achitarea lui"

| AtomiX a răspuns:

Multa lume vede idei de genul care poate in afara merg, dar cel putin aici nu. La casa cumparata cu credit bancar (ca si in cazul leasing'ului la masina), clientul nu este proprietar pe bune al bunului cat timp are creditul pentru ca acea casa este o garantie pentru banca, in caz ca X nu mai plateste ea cu ce s-ar alege? Abia dupa platirea creditului, clientul are toate drepturile asupra casei.
Singura situatie in care ai putea face ceva de genul este sa gasesti pe cineva dispus sa iti dea suma pe care o mai ai de achitat la banca inainte de vanzare, achiti creditul si dupa faci actele de vanzare si eventual atunci sa iti dea si restul de bani.