| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Salutare, atunci cand esti angajat la o firma si nu respecti contractul de munca si din motive cum ar fi ca nu are oameni si sa vin eu mai mult, intr-o zi nu mai vin si termini cu firma, se poate face o comisie de catre angajator ca sa nu te mai angajezi niciodata in Romania?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecti contractul de munca te pot sanctiona disciplinar, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului de munca si aceasta te poate afecta in 2 feluri: nu te poti inscrie la somaj si ar putea fi o mica piedica in angajarea la un nou loc de munca.
In nici un caz nu se face nici o comisie care sa te impiedice in angajarea la un nou loc de munca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa faci altceva. Sa faci cumva dovada ca ai avut ore suplimentare si nu ti le-a platit. Sau ca ai avut mai multe de cat prevede legea. Citeste si aici: http://www.codulmuncii.ro/titlul_3_1.html

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Salontanul):

N-am cum sa fac dovata ca la shop & go nu exista aparat de inregistrare a orelor adica pontator si nu se da nici fluturasi

| Salontanul a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Se poate face cu martori, cu casa de marcat (daca aveti cate un cod pentru fiecare), cu Procese-Verbale de predare-primire sau cu alte acte pe care marchezi ora si data. Poti chiar sa te inregistrezi la ora plaecarii si ora sosirii pe un aparat de filmat care aplica data si ora pe filmare.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Salontanul):

Sunt inregistrat pe camerele lor atat! si eu nu le pot impune sa arate filmarile daca nu vor!

| Salontanul a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

In proces (in care esti scutit de taxa judiciara si de timbru pe timpul angajarii) judecatorul poate dispune aducerea probelor. Daca nu le aduc ei pot fi pedepsiti si poti castiga foarte usor procesul.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca visezi.Asta n-am mai auzit-o pana acum in atatia ani de cand muncesc.Si pe cine sa puna in comisie, mai inteligenta? Nu exista asa ceva.Hai ca m-am amuzat copios!

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru darrio2007):

DEci eu am lucrat la un shop&go timp de 2 luni aveam contract pe perioada nedeterminata si ei tot amanau sa angajeze oameni si ne tinea sub structura ca sa castige ei bani mai multi! asa... si din cauza ca nu mi-au dat cati bani miau promis nu mam mai dus pur si simplu fara sa imi dau demisia fara sa mai le cer bani sa ramana ei cu banii pe 15 zile care le-am lucrat si bonurile, si imi tot da mesaje ca ma baga in comisie si ca nu o sa mai ma angajez nicaieri in Romania, ca o sa primesc o scrisoare acasa dar nu mi-a zis de la cine! si de aia ma gandesc ori a zis ca sa ma sperie ori chiar exista asa ceva? dar cam greu sa existe asa ceva pentru ca puscariasi aia cu 3 dosare care ies in libertate se angajaza iar eu care nu am nici o abatere sa nu ma pot angaja nicaieri camm greu

| darrio2007 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Doar sa te sperie.Nu se duce lumea la ei sa se angajeze.Din diferite motive.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru darrio2007):

Nu se angajaza nimeni ca stiu toti ca patroni de la shop & go isi bat joc de angajatii lor!

| alessia5158 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Ceea ce numesti tu "scrisoare" este, de fapt, o decizie de sanctionare cu defacerea disciplinara a contractului de munca, emisa de catre firma angajatoare.
In situatia in care, din vina angajatului(refuzul repetat de a se prezenta la locul de munca este o abatere grava!), firma se vede obligata sa-i desfaca disciplinar contractul de munca. Legea, respectiv, Codul Muncii, obliga firma sa constituie o comisie de cercetare disciplinara( formata din 1-2 persoane ) iar salariatul, convocat la aceasta comisie, are "are dreptul să formuleze şi să susţină toate apărările în favoarea sa şi să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele şi motivaţiile pe care le consideră necesare, precum şi dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un avocat sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este."--- vezi art.251 si 252 din Codul Muncii :http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2015.php

Desfacerea contractului de munca va ramane consemnata in registrul electronic( Registrul general de evidenta a salariatilor) in dreptul numelui tau. Daca vei vrea sa te angajezi la alta firma si daca angajatorii au acces la continutul acestui registru electronic, va fi foarte greu sa-ti gasesti un alt loc de munca oriunde in Romania--- desfacerea disciplinara a contractului de munca va fi ca o pata neagra pentru tine!

p.s. Citeste Codul Muncii din link-ul dat mai sus ---spre binele tau, trebuie sa te informezi pentru ca, in viitor sa stii cum trebuie procedat in relatiile de munca.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru alessia5158):

Treaba e ca in contract nu scrie alte clauze decat desfacerea contractului pentru absenta! atat

| Brunet_Bogdan_1994 explică:

Si la urma urmei nu cred ca sunt singurul din Romania asta care face acest lucru deoarece patroni din Romania sunt niste nesimtiti

| alessia5158 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

"Nesimtiti" este putin spus --- sunt niste exploatatori sadea! Nu esti nici primul, nici ultimul--- dar, na, speranta ca va fi mai bine, moare ultima!

| Brunet_Bogdan_1994 explică:

Si mai mult de atat pur si simplu din scrba pentru ei mam lipsit de bonurile pe ultima luna si pe cele ultimile 15 zile de munca si tot la fel si de banii pentru ultimile 15 zile! deci eu nu am semnat pentru nimica