| Costelus710 a întrebat:

Salutare, daca am luat un credit de nevoi personale la Banca Transilvania de 16.000 lei și după vreo 6 luni l-am reînființat cu 10.000. Cele 6 luni plătite înainte de refinanțare s-au anulat? Adică creditul a luat-o de la început?
Mulțumesc, dau funda

7 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da. Nu ai primit desfasurator?

| Catrice a răspuns:

Auzi,da' banca ce zice?
Teoretic, s-a luat de unde s-a rămas.

Bula
| Bula a răspuns:

La refinantare este ca si cum cineva iti plateste dintr-una datoria veche + dobanzile si comisioanele calculate, iar apoi suma totala ramasa ti se acorda ca si credit nou (cu dobanzi, comisioane si rate noi).

| Ronnix a răspuns:

Fara suparare, dar nu esti cel mai ascutit creion din cutie daca:
1) In loc sa intrebi banca, intrebi niste straini pe TPU.
2) Faci afaceri cu banca si-ti pui intrebari dupa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Refinanțat se numeste nu reînfințat, si nu se anuleaza nimic se amîna plata ratelor vei plătii mai mult cu dobînzi cu tot, mergi la ei sa i ti explice cum stă treaba sa nu te trezesti peste alte 6 luni ca ai de dat bancii sume mari de bani incluzînd penalizari si comisioane aplicate de ei dobînzi, banca nu te iarta de datorii nici in mormint plăteste ruda decedatului.

| Costelus710 explică (pentru Ronnix):

Nu am făcut eu, a făcut o rudă și m-a rugat pe mine daca pot sa mă documentez până se duce la banca să vadă.
Eu nu am lucrat niciodată cu banca

| Violleta2022 a răspuns:

Trimite ruda aia la banca, ca i-a crescut suma lunara de plata si are nevoie sa stie cat are de platit lunar si pe ce perioada.
In princicpiu, cand face un asemeena imprumut, chiar daca mai adauga inca unul peste, se fac documente legale unde scrie clar cat are de platit si pe ce perioada.
Daca ruda aasta a ta, este incapabila sa citeasca in acel contract de la banca, sa mearga pana la banca respectiva si sa discute la ghiseu, fiindca noi nu putem face asta in locul ei.