| Danutul22 a întrebat:

Va salut! Am o intrebare pentru cei care au experienta cu creditele de nevoi personale de la BCR.

In august, am facut un credit de nevoi personale in valoare de 12900RON(2600EUR) iar acum, as vrea sa fac o refinantare/alt credit in valoare de 10000RON(2000EUR).

Din pacate, cand incerc sa fac o refinantare/credit nou prin intermediul aplicatiei George, mi se spune ca nu sunt eligibil(ceea ce e de inteles tinand cont ca am facut creditul de abia acum 4 luni). Dar din pacate aplicatia nu zice aproximativ cand pot face un nou credit la ei/refinantare la cel actual.

Tinand cont ca in aplicatie nu mi s-a spus exact de ce nu sunt eligibil sau cand o sa fiu eligibil am ales sa merg fizic la banca si sa intreb. Din pacate fetele de acolo habar nu aveau, nu am primit nici macar o perioada aproximativa cand as putea sa aplic iar pentru refinantare sau motivul concret pentru care am fost refuzat.

Poate cineva sa-mi zica cand au reusit sa faca refinantare/un nou credit de nevoi personale la BCR?

Daca am acest credit de nevoi personale la BCR si in continuare nu este acceptata o refinantare, exista optiunea sa ma duc la alte banci sa aplic pentru un credit? Sau o sa fiu intampinat cu aceeasi problema legata de faptul ca am un credit prea nou?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

Perioada de rambursare la credite de nevoi personale este intre 6 si 60 de luni. Deci încă nu ai îndeplinit minimul legal pentru a fi refinanțat indiferent de bancă.
Ori aștepți 2 luni, ori ceri un alt credit la alta bancă fără refinanțare. Daca venitul îți permite il primești cu tot cu primul credit in derulare. Dar nu refinantare cere, ci altul nou.
Pentru un calcul daca te incadrezi cu venitul la suma necesara sumt calculatoare online care ajută. Uite un exemplu unde introduci datele si vezi cam aproximativ cât poți cere maxim:
https://www.expertulbanilor.ro/credit-maxim/
Un răspuns exact poate diferi de la bancă la bancă deci e nevoie sa mergi la mai multe bănci și să intrebi sau mai nou accepta și telefonic sa te consulte.

| Danutul22 explică (pentru Kamiyashiro):

Mersi mult de raspuns. E atat de stupid ca personalul de la banca nu a putut sa-mi spuna macar acest simplu amanunt. CA NU AU TRECUT INCA 6 luni.

As fi fost scutit de mult cautat inutil pe google laughing

| Kamiyashiro a răspuns (pentru Danutul22):

Nu e un caz singular. Multă lume are experiențe neplăcute cu băncile, motiv pentru care se mută la alte bănci.
Poate nu e vorba de incompetență, poate fi o scăpare pe moment, un lapsus de memorie sau our și simplu nu i-a pus nimeni acea întrebare.
Recomandarea este sa scrii e-mail cu diversele cerințe catre bancă cum ai scris aici, iar cineva mai competent îți răspunde. De ce pe e-mail? Daca angajatul care răspunde la e-mail nu știe, trimite e-mailul la un superior, dacă nici el nu știe trimite mai sus, iar cineva va răspunde in mod competent. La ghișeu e ca la piață chiar dacă pare totul dichisit.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

D-ta apari în biroul de credite cu un împrumut. În funcție de salarul tău, ai voie la o rată lunară. Dacă ceea ce vrei în plus depășește acea rată lunară, nu ești eligibil. Toate băncile văd despre tine prin acel birou.