| SynapseNinja a întrebat:

Îmi puteți spune ce echipamente și utilaje (mașinării) sunt folosite într-o fabrică de mobilă completă? Vă mulțumesc frumos și vreau să luați în serios întrebarea.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am vazut linie de productie intr-o intreprindere de cherestea cand aveam 10 - 9 ani. Taiau bustenii asa misto ca la carte sau mai era unu cu un brat imens care misca bustenii pe banda unde urmau sa fie procesati.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru transport:
- electrocare
- stivuitoare
- macarale
- camioane

Pentru prelucrarea lemnului:
- masini de debitat (fierasrau circular, cu panglica)
- masini de rectificat grosimea lemnelor
- masini de prelucrat profile (strung si freza de lemn, masini de gaurit, de slefuit)
- prese
- scule manuale
- etc.

| Panamax a răspuns:

Se face mobila din Pal si mobila din lemn masiv.
La cea din Pal ai nevoie de un circular de formatizat cu incizor, o masina de aplicat cant si o masina de gaurit multiplu cu 22 de mandrine.
Pentru lemn masiv muzica se schimba complet.Se presupune ca lemnul vine deja uscat la anumite dimensiuni.
Ai nevoie de o pendula si un circular pentru spintecat.
Masina de indreptat, masina de grosime.
Panourile se pot achizitiona deja facute sau se pot face in atelier.
O presa, masina de incleiat, masina de calibrat.
Circular de formatizat.Presa de furnir, ghilotina pentru furnir.
Masina de frezat normala si tip pantograf.Set de freze pentru usi de mobilier.Aspiratoare pentru rumegus, masina de frezat locasuri de balama.
Masina de slefuit pe cant, masina de slefuit tip slaif, cabina de vopsit, compresor pentru aer.

| Iote a răspuns:

Si bula s-a oprit la prelucrarea bruta. Mai vine finisarea cu slefuire si vopsit/lacuit, lustruit. Nu stiu cu ce se fac. Dar lustruitul dupa lacuire se face manual.