| Bogdanovici24 a întrebat:

Salutare.In primul rand as vrea sa mentionez ca sunt student si de curand m-am apucat de studiat elemente legate de editari foto si as dori sa incep o colaborare cu un fotograf insa nedumerirea mea este urmatoarea: pentru a presta servicii foto(in general sedinte foto cu copii la scoala si gradinite) trebuie sa imi infiintez o firma sau se poate si freelance(pe cont propriu)? Chiar nu stiu cum se procedeaza si care ar fi demersurile, va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns as fi recunoscator. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Cu infiintarea unei firme e mai complicat, ce poti face ar fi un PFA (persoana fizica autorzata), asta ar fi idea de freelancer, insa aici ti se solicita calificare (diplome...) in domeniu in care activezi.
Daca vrei sa incepi o colaborare cu cineva care face deja acest lucru poti face un "acord tacit", adica vorbesti cu omu ii faci lucrarea si iti da banii, fara a te implica in partea cu acte.

| Bogdanovici24 explică (pentru Shammal):

Deci eu colaborez cu un fotograf care detine un certificat cum ca a absolvit nu stiu exact cum se numeste, un curs foto.De ce intreb treaba cu firma, se poate sa prestez aceste servicii fara a ma implica in partea cu acte? e legal? Cum ar veni: merg la o anumita scoala, initiem o sedinta foto cu copii de 8 Martie, executam lucrarea (developarea pozelor) si ne luam partea de bani.Mersi

| Shammal a răspuns (pentru Bogdanovici24):

Dupa parerea mea poti, as zice ca nu e ilegal, decat legal, practic el iti da niste bani pentru serviciul pe care tu i-l faci insa pe banii astia tu nu platesti taxe la stat, daca el lucreaza cu acte banuiesc ca el plateste taxe pe suma intreaga de pe lucrarea respectiva.