| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, in Romania, cam ce procente plateste o persoana din diferite categorii de activitati?
Ma refer cat plateste un angajat? Cat un liber profesionist/PFA, cat un patron de firma, etc, puteti veni si voi cu alte grupe de activitati, ma refer taxe in total, CAS, CASS, impozit, tva. etc

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Deci ca angajat platesti 41% din cate vad, ma intereseaza acum celelalte, o comparatie gen: angajat=50% taxe, liber profesionist 30%, patron 15%... ceva de genu as dori sa aflu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ca angajat platesti 41% din cate vad, ma intereseaza acum celelalte, o comparatie gen: angajat=50% taxe, liber profesionist 30%.
Dar trebuie să vezi ce beneficii la acele costuri.
Angajat- 41% taxe, dar care îți asigură o pensie prin CAS, o asigurare medicală în caz de boală prin CASS.
Liber profesionist 30%.
Pensie ioc. Poți să cotizezi din proprie inițiativă din venitul tău la CAS.
Ca să nu plătești la medici mii de lei în caz de boală, ești nevoit să te înscrii prin proprie voință la CASS.
După ce le faci pe astea să vezi că cei 30% se fac 50 la sută.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pentru sanatate nu ma pot pronunta, dar pentru pensie, in cazul meu, prefer sa pun eu bani deoparte si sa se inmulteasca decat sa faca statul asta in locul meu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă reușești să pui deoparte și să-i înmulțești și apoi să ți se livreze lunar la pensie în cantăți suficiente toată viața, care nu știi cât de lungă va fi, și eu ți-o doresc cât mai lungă, eu te felicit și îți urez succes.
Exemplu. Pui deoparte niște bani. Pentru câți ani de pensie să îți ajungă?
Exemplu. Acum, statul în care dta nu ai încredere, dacă ai să zicem un punct de pensie, îți dă această pensie atât cât este ea, la nesfârșit, indiferent cât trăiești.
Dta câți bani reușești să pui deoparte să îți ajungă pe câți ani?
Când se termină acei bani puși de o parte de tine cât îți vor ajunge, ce vei face atunci?
Asta este problema de care te vei confrunta atunci și trebuie să o rezolvi acum. Și really nu știi ce se va întâmpla atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pun bani deoparte ce se inmultesc, si de la un anumit timp pot sa scot, o suma mica, pe termen nelimitat, de exemplu, daca dupa 30 ani de munca, pui deoparte 50 mii euro, ce in acest timp au devenit 100 mii euro, ce se inmultesc cu 7% pe an, practic poti scoate 7000 euro pe an fara sa scada valoarea lor. si asta cu riscuri mici.
in stat am incredere, doar ca eu pot sa imi inmultesc banii mai repede decat ii inmulteste statul si prefer sa am eu controlul asupra lor.

dar deja deviem de la subiect,
pe mine ma cat % din venit se duce in taxe si impozite, pentru diferite surse de venit.