| Mihnea123456789 a întrebat:

Salutare, mă gândesc la înființarea unei companii de reciclare moloz si orice material care se foloseste la constructii datorită interesului meu pentru acest domeniu. Cu toate acestea, îmi lipsesc cunoștințele privind inițierea acestuia, echipamentele și utilajele necesare, precum și potențialii cumpărători pentru produsele reciclate. Orice îndrumare sau informație am sa o apreciez!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deci: am inteles ca ai bani, dar nu ai cunostintele necesare afacerii.
In asemenea afaceri, ai nevoie de minim 1 milion euro.
Daca dispui de asemenea suma, atunci intai iti angajezi un grup de specialisti, necesari:
- un inginer chimist, cu experienta in domeniul reciclarilor materialelor de constructii
- un manager, cu experienta in domeniu
- un expert contabil
Cu acest grup pornesti afacerea, organizand ierarhic tot ce ai nevoie: teren, cladiri, utilaje de transport, de manipulat materialele, etc.
Cel mai indicat ar fi sa realizezi tu (firma ta) produsele finite si sa le vinzi.

| sierra1 a răspuns:

Deci faci o firmă dar:
- nu ai cunoștințe
- nu ai utilaje
- nu ai cumpărători
- nu ai nimic.

...deh, angajează-te la stat!

| dullcat a răspuns:

Eu n-am nimic util de adaugat aici, doar vreau sa laud initiativa atat de necesara in tara noastra si in general in orice tara dezvoltata.

| Freya1 a răspuns:

Am înțeles ca ai niște bani, dat totuși cred ca e cam scumpa treaba.

Ai nevoie de teren cred pentru depozitare și mașini mari pentru transport.Iar pe lângă aprobări, înființarea firmei, angajați și tot restul plătești și niște taxe mai măricele plus sa ai bani, ca nu poți porni cu o afacere cu 0 bani în buzunar.
E mai complexa treaba și cred ca ar trebui sa intrebi pe cineva ce face afaceri.

| johnnny123 a răspuns:

Deci vrei să înființezi o companie dar îți lipsesc... toate.

| Mihnea123456789 explică (pentru johnnny123):

Am doar banii nu am cunostintele.

| dolceromania a răspuns:

Ați trebuie o vola sau un buldoexcavator, un concasor.Clientii? Odată vor plăti faptul că le preiei molozul, apoi tu vei vinde molozul trecut prin concasor.Bafta!