| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.

Nu stiu daca e sectiunea foarte potrivita, dar poate e cineva care sa imi raspunda. Nu vreau raspunsuri de la persoane care nu pot sustine acel raspuns prin argumente consistente.

De curand am aflat ca poti face conturi de Microsoft pe anumite firme si ma gandesc ca este cam ilegal. Cativa prieteni de ai mei fac deja treaba asta, iar eu as vrea niste sfaturi in legatura cu subiectul. Ma gandesc totusi, ca chiar daca firma aceea doreste dupa sa faca un cont pentru ea si da in judecata compania sau cere lamuriri, aflat IP-ul persoanei care a facut treaba asta. Ce i-ar putea face? Avand in vede faptul ca este doar un IP si nu poate afla ce persoana a creat acel cont, adica eu pot foarte bine sa ma duc la un internet cafe sau la un prietena casa sa fac treaba aia si ce vor face, o sa il pedepseasca pe el?

As vrea cateva lamuriri, sunt destul de sceptic in privinta subiectului asta, multumesc.

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Intrebarea ta este cam neclara. Conturi cu privire la ce? Conturi de email? Conturi MSDN? Conturi bizspark?

| FeelFor a răspuns (pentru cristimihailov):

Bizspark.

| cristimihailov a răspuns (pentru FeelFor):

E ok, te inscrii ca firma si iei un cont bizspark.
Este modul in care Microsoft sprijina productia de software pentru windows, altfel nu multa lume s-ar baga la lupta.
Si poti sa iei cateva chestii dragute de acolo. Niste windows-uri si tot asa. Cred ca sunt vreo 5 initial. Dar na, nu mai tin minte, chestia asta.

E legal. Dupa cativa ani mi se pare, trebuie sa platesti daca mai utilizezi.

E chiar ok. Eu am prieteni care mai mult asa fac. Si au profituri frumoase.

| FeelFor a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu se considera frauda la adresa firmei? Adica firma respectiva sa ma poata da in judecata pentru ca am folosit datele ei fara vreun acord? Ca eu fac pe alte firme care nu sunt detiune de mine si ma intreb daca ma pto da in judecata si pot avea probleme...

| FeelFor a răspuns (pentru cristimihailov):

Tu acum te referi daca as fi eu firma respectiva. Dar daca nu detin eu firma si fac pe acea firma pot avea probleme? Daca da, cum si ce?

| cristimihailov a răspuns (pentru FeelFor):

In cazul in care nu detii firma, atunci poti sa ai probleme destul de mari teoretic. Nu e important cum te gasesc, important este ca daca te gasesc te incadreaza la fals in declaratii si alte chestii de genul asta de parnaie.

Poate e mai bine sa folosesti o copie piratata daca este pentru tine acasa si asta este. Important este sa nu incepi sa expui pe net diverse site-uri sau sa incepi sa vinzi software.

| FeelFor a răspuns (pentru cristimihailov):

Totusi, firmele sunt publice, Microsoft nu verifica conturile cum trebuie, deci pana la urma partea de vina e a lor.

| cristimihailov a răspuns (pentru FeelFor):

Da, dar nu conteaza. folosesti numele lor in mod neautorizat. Nu mai tin minte, dar nu trebuie sa trimitu si o copie dupa CUI?
Daca o sa folosesti o dugheana din colt poate nici nu conteaza.

Personal tot consider ca daca vine bsa-ul si se uita la documente va considera ca esti in afara legii. Pt ca daca imi aduc aminte corect, in contract se spune ca nu ai voie ca firma sa inchiriezi sau sa dai la altii.

In plus daca se sesizeaza bsaul sau firma si macar unul face plangere, e chiar foarte nasol dupa.

De aceea ziceam. Nu merita.

Stai linistit, crezi ca toti aia care sunt platiti bani grei sunt prosti? Au avut ei cazuri si mai incurcate.

| FeelFor a răspuns (pentru cristimihailov):

Pai nu stiu, vezi tu am un prieten care face treaba asta de 3 ani... deci nu stiu acum care e treaba.

| cristimihailov a răspuns (pentru FeelFor):

Odata trebuie prins. Este mic si nu a deranjat pe nimeni.Aia au probleme mai grave.

Nu ma intelege gresit. Nu zic ca nu se poate. Zic ca nu merita. E mai bine daca ar fi de ales sa mergi pe ideea de piratat decat infractiune (care include si piratarea pe langa restul povestii).

Eu stiu ca atat cu sanatatea cat si cu libertatea... e bine sa nu te joci. Dar fiecare din noi avem diferite grade de toleranta la risc...