| anonim_4396 a întrebat:

Salutare.
Nu stiu daca e sectiunea foarte potrivita, dar poate e cineva care sa imi raspunda. Nu vreau raspunsuri de la persoane care nu pot sustine acel raspuns prin argumente consistente.
De curand am aflat ca poti face conturi de Microsoft pe anumite firme si ma gandesc ca este cam ilegal. Cativa prieteni de ai mei fac deja treaba asta, iar eu as vrea niste sfaturi in legatura cu subiectul. Ma gandesc totusi, ca chiar daca firma aceea doreste dupa sa faca un cont pentru ea si da in judecata compania sau cere lamuriri, aflat IP-ul persoanei care a facut treaba asta. Ce i-ar putea face? Avand in vede faptul ca este doar un IP si nu poate afla ce persoana a creat acel cont, adica eu pot foarte bine sa ma duc la un internet cafe sau la un prietena casa sa fac treaba aia si ce vor face, o sa il pedepseasca pe el?
As vrea cateva lamuriri, sunt destul de sceptic in privinta subiectului asta, multumesc.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca faci manarii pe internet, mai devreme sau mai tarziu vei ajunge la bulau.

| FeelFor a răspuns (pentru doctorandus):

Nu aveam nevoie de un raspuns de genu dupa cum am spus si in postare asa ca nu stiu de ce ai mai comentat. Iar la bulai ajungi doar daca faci treburi ilegale, de aceea vreau sa ma informez aici cam cat de legala este treaba asta si daca este ilegala cum poate fi identificata persoana si ce pedepse va primi.

| doctorandus a răspuns (pentru FeelFor):

Am urmarit o prelegere la Universitatea din Amsterdam si vorbitorul a spus ca infractiunile informatice sunt cel mai usor de cercetat dintre toate, mult mai usor de cercetat decat un omor sau un viol.

Pe urma, crezi ca daca te duci la internet cafe nu poti fi prins? Pai Politia poate intra intr-o noapte acolo si pune camere ascunse, sau iti poate intercepta telefonul (al tau si al cunoscutilor), sau pune soft de supraveghere pe computere. Iar daca stai acasa iti traseaza IP-ul, iti sparge calculatorul, iti intercepteaza telefonul, te fileaza. Atat ca gainariile informatice nu sunt urmarite penal din cauza ca omorurile, talhariile si violurile sunt mai importante. Deci trebuie sa faci manarii grave ca sa fii efectiv urmarit penal.

In ce priveste "facut cont de firma", nu ai voie sa te dai drept o persoana juridica sau drept reprezentant al ei daca nu ai aceasta calitate. Sigur, incadrarea juridica depinde de ce vrei sa obtii in aceasta calitate, de ex. pentru glume de 1 aprilie n-ar fi o problema, dar ar fi o problema daca astfel vrei sa obtii bani escrocand lumea.

Internet cafe-ul si providerul de VPN te vor vinde cu-n sarut in momentul in care vine la ei Politia cu mandat.

| FeelFor a răspuns (pentru doctorandus):

Banuiam si treaba asta. Deci nu este legal sa faci conturile Microsoft pe numele altor firme care nu iti apartin? Adica ar fi o problema, cred, doar daca firma respectiva ar dori sa isi faca cont si sa nu fie aprobata, dar poate sa nu fie aprobata chiar daca nu a facut nimeni cont cu firma respectiva. Deci exista probelem?
Si nu faci bani escrocand lumea cu chestia asta...