| Cesar222 a întrebat:

Salutare, o cunostinta de ale mele vrea sa-si cumpere un apartament de 23 mii de euro, asta ar fi 113, 824 de lei, cumparatorul e putin mai natarau. A fost la notar si i s-a explicat despre legea Legea nr. 70/2015, adica nu poti plati mai mult de 50.000 de lei in numerar. Acum nu stiu ce a inteles el dar are de gand sa i trimita la vanzator 50.000 lei prin tranzactie bancara si sa-i acorde in numerar restul de bani 63.824 lei =), asta nu inseamna ca incalca acea lege? Sau omit eu ceva?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa faca totul cu acte la notar ca sa nu aibe probleme, ideal e transfer bancar pret complet

| sierra1 a răspuns:

E ok așa notarul va scrie asta in acte

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai inteles bine. Sa faca transfer bancar la toata suma, aia se poate demonstra foarte usor cu extras de cont in caz de apar mai tirziu probleme.