| Sonia822 a întrebat:

Speta: un cuplu casatorit vrea sa cumpere un apartament. Ea vine cu 50.000 euro, el cu 20.000. Daca se face achizitia pe numele ei, se poateface la notar sau undeva un contract care sa prevada ca, in cazul unui divort, ea ii datoreaza lui cei 20.000 euro (actualizat) astfel incat sa nu se imparta valoarea apartamentului la 2 in mod egal, luand in calcul ca ea a venit cu suma mult mai mare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz cumpararea se face pe numele ambilor soti iar in contractul de vanzare-cumparare se trece cota parte a fiecaruia, respectiv se poate trece cota parte de 5/7 pentru sotie si 2/7 pentru sot.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Contract prenuptial.

| sierra1 a răspuns:

Sunteți deja căsătoriți? legea zice că e bun comun!

...dar ideea in sine e meschină, mai bine divorțați de pe acum...

| anonimg a răspuns:

Cred că acest lucru poate fi explicat în acel document la notar, dar nu și în contractul de vânzare-cumpărare.
Dar acest lucru trebuie discutat mai înainte, și făcut numai dacă ambele părți sunt hotărâte 100% că acest lucru este corect. O mică umbră de îndoială va coace nevăzută în tot timpul căsniciei. Aceasta va îndepărta pacea și fericirea.