| anonim_4396 a întrebat:

Un apartament valoreaza 50.000 euro.
Eu platesc cash la dezvoltator 5.000 euro.
Prin credit imobiliar reusesc sa acopar si restul de 45.000
In viitor, daca voi ajunge sa fiu executat silit de catre banca...

BANCA IMI VA RETURNA 5.000 DE EURO DIN SUMA INTREAGA A APARTAMENTULUI?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa vanzarea apartamentului la licitatie banca va primi tot ce i se datoreaza (credit, dobanzi, penalitati, onorariul platit executorului) si daca mai ramane ceva iti va reveni tie, altceva nu primesti.
Mai mult, daca nu isi acopera cele aratate din pretul cu care a fost vandut apartamentul, banca va continua executarea silita, de ex. prin poprierea pe salariu, poprirea pe conturi dein banci, vanzarea unor bunuri mobile, etc.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce logica are sa te bagi in rate bancare daca dai la dezvoltator? Faci ca mine, avans 10.000 eur sau lasi 5000 cat ai apoi platesti lunar 1200€ daca te tin puterile sau mai putin incat sa supravietuiesti stabilesti un termen de plata, la mine au fost 5 ani - cu dezvoltatorul si vezi ce iese. Comisioanele dezvoltatorului pot fi de 2000 maxim 4000 euro in timp ce banca te jupoaie cu 15000 euro. Mai am 3 ani si 8 luni sa platesc 80.000€ cu garaj subteran securizat usa metalica la intrare, interfon locuinta tip vila si putini oameni nu sant blocuri ca pe vremuri. Executarea silita inseamna sa pierzi 5000 eur si imprumutu bancar neplatit, adio apartament

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles! In plus, vor trimite cea mai buna sefa de sediu din judetul tau sa iti faca un blow-job de-ala de vis, cu final fericit pe fata ei. Ce zici, merge? In alta ordine de idei, ce scrie in contractul de creditare? Aia conteaza.

| gabicoo a răspuns:

Pe bancă o doare în cot de banii tăi!
Ea va recupera doar suma împrumutată ție + toate celelalte (dobânzi, comisioane, penalități)!