| AlexandraAdina a întrebat:

Am nevoie de un credit de nevoi personale in valoare de 20.000 lei. Problema mea este ca nu sunt angajata si nu am venituri declarate la anaf. Am 21 de ani. Lucrez ca freelancer si nu imi pot demonsta veniturile in nici un fel. In schimb pot garanta cu un apartament(valoarea lui fiind de peste 50.000 euro). Am tot intrebat pe la banci si am cautat online dar nu gasesc nici o solutie. Exista vreo solutie/institutie bancara/non-bancara care m-ar putea ajuta?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Auzi, cica freelancer... Aiurea, esti un tanar zilier platit la negru, chiar speri ca vreo institutie iti va pune 20.000 in mana asa, pe degeaba?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Activitatile de freelancer se pot fiscaliza usor prin intermediul unui pfa.

Nici la camatari nu cred ca ai sanse fara un venit dovedibil legal

| gratargratar a răspuns:

Daca poti garanta cu apartament, o sa primesti cu siguranta... O sa dureze insa ceva timp pana o sa-ti aprobe. Trebuie sa evalueze apartamentul un expert evaluator trimis de banca...
Dar se poate.

Cat despre activitatea de freelancer, iti recomand sa iti faci un PFA si sa iti inregistrezi veniturile legal. E cel mai bine. Impozitele sunt rezonabile.

| regis a răspuns (pentru gratargratar):

Daca zici ca se poate, nominalizeaza si banca, ca de fapt asta era intrebarea.

| cyupaku a răspuns:

Nu ai nici o sansa in aceasta tara

| suntserios a răspuns (pentru cyupaku):

Ca parca in alta tara are vreo sansa la credit cu bani castigati la negru.

| EmiTeo a răspuns:

Salut, incearca aici http://creditprime.ro/