| Alexandru_Alex_1990_SRJO a întrebat:

Stie cineva ce salariu are un ofiter si un subofiter la politia de frontiera? (Vreau ambele salarii) mersi happy

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce contează salarul. Nu știi ce sume mari se dau ca să prinzi un asemenea post?
Exemplu din vamă.
Un autocar pleacă cu muzicieni spre vest. Dacă scoți o vioară din țară trebuie să ai aviz de la patrimoniu. Fiecare are vioara lui să poată cânta și încă o vioară ca să vândă în vest să facă bani de cumpărături. Dacă vameșii respectă legea, stau în vamă două zile să le verifice viorile și nu îi lasă să treacă cu ele.
Dar în călătorie este în autocar un ghid sau un șef al lor.
Adună pașapoartele ca să fie vizate în grup de o dată și le spun să pună toți în pașaport când îl dau lui câte o bancnotă de X euro de la caz la caz. Într-o oră autocarul este liber spre vest.
Toată lumea știe asta. Așa se muncește în vamă.
La tiruri și altele și altele, fiecare situație are tariful ei, inclusiv contrabanda la greu.