Întrebare recomandată | Girleanu_Adi_1997 a întrebat:

Salutare!
Tatal meu detine cateva actiuni. Actiuni ce le-a dobandit dupa revolutie la privatizarea firmelor.
Daca firma si-a incheiat activitatea in 2010, ar putea tatal meu sa primeasca bani pentru profitul realizat pe acei ani prin actiunile sale?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Dacă firma și-a încheiat activitatea, acele acțiuni nu mai valorează nimic! Închiderea s-ar putea să se fi făcut prin faliment, care înseamnă că a avut datorii, iar creditorii au trecut la executarea silită. Deci, e doar o hârtie fără valoare.
Vă spun, având și eu de la mama o astfel de hârtie cu acțiuni, pe care chiar de acum 10 ani în urmă am încercat să vindem și ni s-a explicat ce v-am scris mai sus! Firmă închisă prin faliment, cu creditori care au executat silit firma.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca aceea firma si-a incheiat activitatea, atubci probabil a intrat in incapacitate de plata /faliment.
In acel caz, valoarea actiunilor s-a facut 0.
Totusi, te poti interesa cine a fost lichidatorul firmei si daca s-au depus rezerve pentru actionari.

| Girleanu_Adi_1997 explică:

Va multumesc frumos pentru explicatii si pentru timpul pierdut cu intrebarea mea!