| EazyWeeD a întrebat:

Salutare TPU, de ceva timp ma bate gandul de a accesa fonduri europene in agricultura si sa continui munca pe terenurile detinute de bunicul meu, precizez ca bunicul meu are terenurile la diferite asociatii la care plateste anual si la final ia recolta, deci nu detinem utilaje agricole. Eu doresc sa accesez fonduri pentru un teren (unde sa fac ferma) si pentru utilaje (tractoare, combine, etc). Doresc un raspuns foarte detaliat, dau fundal desigur pentru efortul depus de a ma ajuta. Multumesc!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Modalitatea de acesare a fondurilor europene, condițiilor care trebuie să le îndeplinești ca să le obții sunt descrise pe situri specializate.
Aici
https://www.stiriagricole.ro/......61664.html
găsești
sM6.1 "Instalare tineri fermieri": 100, 00 mil. euro fonduri EURI
Dar dacă nu ai nimic, nu cred că ți se dă, doar fiindcă ai tu o idee.
Oricum ai nevoie de un ajutor profesionist pentru a prezenta un plan de afaceri.
Așa că, caută o firmă spsecializată în accesare de fonduri europere care te poate ajuta cu asta, contra cost.
Uite ce am aflat de exemplu.
Ai deja o firmă ( nu stă nimeni de vorbă cu tine ca persoană fizică).
Fond nerambursabil 100000 Euro ( exemplu). Asta ceri.
CONDITII DE ELIGIBILITATE:
Cofinantare de minim 5% din valoarea proiectului.
( Adică pui 5000 Euro jos).
Crearea unui loc de munca pentru obtinerea unei finantari de 100.000 lei. Pentru a obtine finantarea maxima de 200.000 lei, societatea beneficiara va crea 2 locuri noi de munca.
FINANTARE NERAMBURSABILA:
Sprijinul nerambursabil va fi de maxim 95% din totalul cheltuielilor eligibile si nu va depasi 200.000 lei/beneficiar.
Etc.
Iar firma de consultanță îți întocmește actele dacă o plătești
Așa că, fără nimic, nu primești nimic.