Întrebare recomandată | florinrazvan a întrebat:

as vrea sa stiu cum pot accesa fonduri europene pentru utilaje agricole eu am 10 hectare de pamant as mai avea accesul la inca 10, dar n-am utilaje as avea nevoie cam de 17.000 euro, ce conditii sunt? trebuie sa am o parte din bani? sa am mai mult teren agricol? sa-mi fac o firma sau pfa? sau nu se merita sa accesezi fonduri europene? se acorda greu? trebuie sa ai relatii?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a accesa masura 112 -instalarea tinerilor fermieri, trebuie sa detii o exploatatie agricola cu dimensiune economica cuprinsa intre 6 si 40 UDE --- vezi ce inseamna ternenul "UDE" :http://finantari-agricultura.blogspot.ro/2012/02/ce-inseamna-ude.html
Conditiile de finantare le gasesti pe site-ul oficial al Agentiei (http://www.apdrp.ro/content.aspx?lang=ro&item=2003)in "Ghidul solicitantului " --- de asemenea, cererea de finantare, contractul si anexele, planul de afaceri si multe altele.

Cat despre "pile si relatii "si spaga vezi o experienta personala :http://www.arhiblog.ro/despre-fonduri-europene-alte-fonduri-nerambursabile/

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu trebuie sa ai nicio relatie, trebuie doar sa apelezi la institutiile si organismele care se ocupa cu asa ceva, sa citesti regulamentul si sa-ti depui dosarul. In dosar trebuie sa fie un proiect bine facut (sfatul meu este sa platesti un consultant). Da, o parte din bani ii dai si tu dar nu ti se pare normal?

| michael19 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa ai deloc relatii, am nevoie sa stiu cu ce sunt cultivate acele 10 h...

| michael19 a răspuns:

Pentru accesarea fondurilor europene ai nevoie de cel putin 6 puncte. pentru un hectar de grau cultivat se ofera 0, 174 puncte deci ai nevoie de mult mai multe hectare, dar poti sa construiesti o ciupercarie intre 50, 100 metrii patrati(nu mai mare de 100 fiindca nu te mai incadrezi in PNDR - MĂSURA 112 – „Instalarea tinerilor fermieri") asa obtii 22 de puncte din care poti accesa orice fonduri doresti, nu dai nici un ban din buzunarul tau, primesti pentru inceput 60% din bani, dupa care restul, lasa un numar si nume pe http://cepu.ro/public/ro/index.php si te vor contacta ei(consultanta gratuita) bafta!

| florinrazvan explică (pentru michael19):

Sall scuza ca am raspuns mai greu eu as vrea utilajele ca sami cultiv pamanturile dar vreau sa cresc vaci, tauri acum am 5 tauri si 3 vaci dar as vrea mai mult si imi trebuie un tractoras ca sami muncesc pamanturile sa numai platesc la altu, as cultiva trifoi, ovaz, porumb, grau.deci ce zici?