| MarcoPolooo a întrebat:

Oamenii super-bogati chiar citesc foarte mult? Am auzit de o curiozitate cum ca "un membru al unui mare CEO, in medie, citeste 50 de carti pe an". Voi ce parere aveti?
De ce acesti oameni au ajuns atat de bogati daca in loc sa se gandeasca la afaceri au ales sa citeasca carti(se relaxeaza)?
Sau au ajuns atat de bogati si acum au timp si pentru placerile lor: cititul.
Oare citeau mult si cand erau mici?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca asa este, citesc. Au pe altii care muncesc pentru ei si le intra banii in cont fara ca sa miste un deget. Dar nu este o regula universal valabila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un CEO pe bune la o companie performanta nu are timp nici sa mearga la baie dapai sa citeasca o carte pe saptamana

| Ineys a răspuns:

Pai nu s-au relaxat de la inceput. Au inceput sa se relaxeze dupa ce au ajuns bogati. rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt interviuri pe You Tube. Nu sunt toți la fel.

| cuvant a răspuns:

Nu toti citesc ci mai sunt care au fost ajutati sa ajunga bogati. Un antreprenor care a luat-o de la zero de obicei a citit carti, forum-uri, blogg-uri si a investit timp in a se informa cat mai mult pe partea afecerii lui.
Nu prea am intalnit oameni bogati care au luat-o de la zero si sa nu citeasca sau sa nu se informeze tot timpul. Cand ai o afacere vrei sa fii informat si sunt doua posibilitati - ori platesti pe cineva care sa iti aduca informatiile rapid ori stai si citesti personal. Daca e prima optiune tot trebuie sa citesti informatia si sa o intelegi ca intotdeauna doua puncte de vedere sunt mai bune decat una singura.
Oamenii de succes au citit mult si inainte plus au o cultura generala bogata si o cunoastere asupra personalitatiii omului.

| Andreeush a răspuns:

Nu toți sunt la fel.

| acerr a răspuns:

50 pe an? nu mi se pare ca citeste mult! fica mea citeste 5, 6 crti pe luna

| GrecuMariaaa a răspuns:

Nu cred ca este o regula batuta in cuie ca in carti o sa gasesti raspunsul la toate.
Au ajuns bogati pentru ca sunt oameni inteligenti, inventivi care i au atitudine.