| LegionarulRoman a întrebat:

Ce parere aveti despre Clubul Bildenberg? Oare acesti masoni de prim-rang vor sa ne faca bine?

Aici vedeti o carte extraordinara(best-seller):http://www.elefant.ro/......86594.html

Vedeti si o mica introducere in carte:"Clubul Bilderberg este prima carte scrisa despre grupul care domina lumea si iti contoleaza viata, fiind rezultatul unor investigatii extrem de riscante, care dezvaluie adevaratele nume si intentii ale membrilor sai. Inca de la inceptul anilor '50 ai secolului XX, au inceput sa aiba loc anual reuniuni internationale secrete in tarile din Europa, din Statele Unite ale Americii si din Canada, la care participau cele mai influente persoane din lume, politicieni, repezentanti ai Caselor regale, oameni de afaceri, jurnalisti. Fondatorii si principalii arhitecti ai Grupului Bilderberg sunt David Rockefeller si Henry Kissinger.
Cristina Martin, autoare specializata in jurnalism politic si social, este prima care a indraznit sa vorbeasca despre unul dintre cele mai controversate subiecte ale istoriei noastre recente. Ea marturiseste: „Cand am auzit prima data despre clubul Bilderberg m-au trecut fiorii. Totul parea mai degraba fictiune decat realitate. Am contactat imediat un cercetator despre care stiam ca il urmareste de cativa ani si al carui nume nu il voi dezvalui pentru a-i proteja viata. El mi-a spus Bilderberg este ca Big Brother Ochiul care vede si controleaza totul! si n-o fac pentru bani, ei sunt deja foarte bogati. Adevaratul lor obiectiv este puterea absoluta, forta de a ransforma oamenii in sclavi. Puterea este ceea ce ii uneste si ii determina sa actioneze." Desi toate acestea pot parea stranii, asa a inceput totul si mai ales, asa continua si astazi..."

13 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista masoni care sa faca bine neconditionat

| Zenit313 a răspuns:

Mania Persecutiei!

Tu nu vezi padurea din spatele copacului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoni care să facă bine? Puţin probabil. Eventual să facă un bine de pe urma căruia să profite ei sau generaţiile lor viitoare.

Masonii cei buni şi cinstiţi, care fac doar bine omenirii. laughing

| LegionarulRoman explică (pentru anonim_4396):

"Adevaratul lor obiectiv este puterea absoluta, forta de a transforma oamenii in sclavi. Puterea este ceea ce ii uneste si ii determina sa actioneze."

| anonim_4396 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Oamenii au fost, sunt şi vor fi mereu nişte sclavi. Sclavii celor din clasa de sus, care îi manipulează cu multă uşurinţă şi fără nicio remuşcare.

| 3xfemeie a răspuns:

Noi emitem teorii ale conspiratiei si ei isi vad de treaba. Mie, cel putin, imi este greu sa cred ca pot " rasufla" informatii despre organizatii secrete, in asa fel incat sa le gasesti pe net sau intr-o carte.
Ceea ce pare descoperirea unui secret, poate fi doar ceea ce au vrut ei sa ne arate, printr-o forma draguta de manipulare ca sa fim indusi in eroare ca de obicei sau doar o teorie.
Sunt destul de sceptica la secretele astea care apar asa din senin. Una este sa descoperi documente vechi, tinute ascunse si alta este sa afirmi ca dezvalui secretele unei organizatii despre care spui ca ar fi cea mai puternica din lume. Nu indica numele sursei pentru a-i proteja viata, dar ea publica secretele si nu este in nici un pericol. Totusi, ceva nu se leaga. sad
ps nu am citit cartea, am spus cele de mai sus pornind de la introducerea pe care ai postat-o.

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Mie, cel putin, imi este greu sa cred ca pot " rasufla" informatii despre organizatii secrete, in asa fel incat sa le gasesti pe net sau intr-o carte. "
Imagineaza-ti ca exista mai multe cuburi. Dintre acestea tu vrei sa ascunzi un cub suficient de bine incat sa nu fie descoperit. Ai de ales: Fie ascunzi cubul intr-un loc secret,iar atunci can va fi descoperit nu va mai exista nici-un dubiu in legatura cu originea lui,deoarece l-ai ascuns prea bine pentru a fi doar un banal cub. Fie il ascunzi chiar printre celelalte cuburi, astfel incat chiar cand va fi observat nu va bate la ochi prea mult.
Acum gandeste-te ca aceste cuburi sunt in realitate teorii. Ce loc mai bun de a ascunde o teorie adevarata decat printre alte sute de teorii false?
Cel mai bun loc unde poti ascunde ceva este in vazul tuturor.
Iar acum imagineaza-ti ca tu doar vrei sa implementezi acest gand si acest rationament in mintile oamenilor, cum ca ai ascuns cubul la vedere. Un conspirationist priveste problema mult mai complicat.
Rationamentul unui om este: Aceste teorii ale conspiratiei sunt o scurgere de informatii, era imposibil ca oameni atat de importanti sa lase informatii atat de pretioase despre ei in vazul tuturor. Ar fi gasit o solutie de a le musamaliza.
Rationamentul tau este Aceste teorii sunt doar o distragere a atentiei de la un alt lucru. Ei vor sa credem in aceste teorii pentru a ne induce in eroare.
Un rationament al unui conspirationist este: "Ei" vor ca noi sa credem ca ei au lansat aceste teorii doar ca o distragere a antentiei, dar in realitate reprezinta chiar adevarul.
Alt rationament si mai profund, al unui conspirationist: "Ei" vor ca noi sa credem ca ei vor sa credem ca au lansat aceste teorii doar ca o distragere a antentiei, facandu-ne sa credem ca in realitate este adevarul, dar in realitate este tot o minciuna.
Si asa mai departe.
Nebunia conspiratiei se propaga cu idei din ce in ce mai diverse.
Asa ca rationamentul tau este unul slabut, conspirationistii gandesc mult mai "Profund".

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Rationamentul meu slabut spune ca acel cub adevarat reprezinta doar "adevarul" pe care trebuie sa-l vedem noi. Ce se intampla cu certitudine stiu doar cei din interior. Dar tu rationezi mai bine, pentru ca esti ateu si raspunsul e mai lung. happy

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Iar esti superficiala, faptul ca "sunt ateu" nu are relevanta in acest context. Apoi eu doar am dat exemple de rationamente conspirationiste.

| LegionarulRoman explică (pentru 3xfemeie):

Eu am cartea si am citit-o. Pare SF, insa dupa ce stai si rumegi putin, iti dai seama....ca e adevarat si abia atunci incepi sa te inspaimanti.

| Generalul a răspuns:

Nu cred in teorii conspirative de genul asta... Mai degraba cred ca guvernul si popii imi vor face rau happy

| ChR a răspuns:

Legionarulroman conspirationist penibil -_-

| MihaiRoman a răspuns:

Conspiratia de aia e conspiratie ca sa innebuneasca lumea.