| senorita.ro a întrebat:

Salutare tuturor! Am si eu cateva nelamuriri... pe care incerc sa le rezolv online, daca nu la un jurist de profesie.
Am o sursa X de haine din Spania, sursa fiind un depozit en-gros, de la care as vrea sa import haine in romania, si sa le vand online - legal. Din acest punct de vedere am inteles ca este de ajuns sa am PFA, si o licenta comerciala ( licenta despre care nu am gasit pe internet mai nimic ).
Intrebarea mea este urmatoarea: Pot importa haine din UE fiind doar pfa? Aceasta licenta comerciala in ce consta mai exact?
Sunt mai multe tipuri? (dupa judecata mea ar trebui sa fie mai multe categorii pentru ea)... banuiesc ca nu e tot una sa importi electrocasnice sau textile.
Cat costa aceasta licenta comerciala?
Daca aveti raspunsuri sau link-uri care ma pot ajuta, o puteti face aici online sau printr-un mesaj.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| silvio a răspuns:

Ai dreptate, nu-ti trebuie srl. Poti aduce linistita lucruri din UE. Eu am o Intreprindere Individuala (diferenta fata de pfa este ca poti sa si angajezi daca ai nevoie) Si eu aduc oarece marfa din Germania. Ori ma duc eu, ori platesc prin banca si mi le aduce vreo firma de transport... Si vand si pe internet happy
Despre licenta aia comerciala nu stiu, chiar eram curios si eu, cand am vazut intrebarea...

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Faci un AF [asoc famil ] mergi la camera de comert in orasul tau si acolo iti dau toate relatiile. pentru ca sunt cel mai bine documentati. ok

| ExpertHost a răspuns:

Dar nu mai bine iti faci un SRL si scapi de probleme PFA-ului? La Camera de Comert vei gasi pe cineva care sa iti explice EXACT ce iti trebuie. Fiind spatiu intracomunitar este posibil sa ai nevoie doar de un contract cu societatea respectiva si nefiind bunuri ce suporta accize speciale (alcool, tutun s. a) scapi (mai usor) de APIA. Cand iti faci calculele, ia in seama costurile shopului online, shipping, contabil si "eventuale cheltuieli"winking

| senorita.ro explică:

Srl nu ma incanta deloc... sunt costuri mult prea mari sad Contabil, impozite multe, si alte probleme. Intradevar e "mai usor", dar scoti banu.