| ȚiuRau123 a întrebat:

Salutare!
Vreau sa va pun cateva intrebari despre cum se deschide o gogoserie.
1 In cazul in care am nevoie de spatiu dar sunt toate ocupate, ce pot sa fac? Pot construi eu ceva micut unde sa-mi desfasor activitatea sau ce pot face?
2.Cam cat valoreaza toate documentele necesare? Este mai bine sa vorbesc cu o firma de contabiliate sa ma rezolve de toate actele?
Si daca mi-ati mai putea spune cu aproximatie o suma de investitie pentru inceput.
Fara raspunsuri de genul nu se poate sau e imposibil, va rog.
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. In cazul in care toate spatiile sunt ocupate, cauti in alta parte unde gasesti, fiindca nu-ti da nimeni aprobare de la sanepid, Apa si Curent electric sa faci productie alimentara, intr-un spatiu micut.
Ai nevoie de chiuveta cu apa curent, canalizare, aragaz, instinctor, aprobari de la pompieri, de la sanepid, asigurare medicala, samd.
2. Sa intocmesti formele unei firme cu tot cu aprobari de la toate departamentele, undeva intre 1000 si 2000 euro daca ai deja spatiul cu contract de inchiriere semnat si platit, cu absolut toate facilitatile puse in functiune (apa, curent, chiuvete, aragaze, hota, pompieri, cratiti, oale samd)
Daca angajezi o firma de contabiliatte sa-ti faca asta, te mai costa 1000 euro in plus.
Perosnal, cred ca ti-ar trebui vreo 8-10.000 de euro ca sa incepi investitia, fara spatiu, care trebuei sa-l ai deja inchiriat.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I-ai dat funda Jasminei care ti-a spus numai prostii. La noi in oras, (Salonta) daca vii vinerea, vei gasi placintarie intr-o remorca mica. Are curent dar n-are apa curenta ci un rezervor in remorca ( remorca acoperita, desigur ) a carui apa o incalzeste cu un robinet electric. Face si gogosi, si placinte. Apa murdara se opreste in alt rezervor care se va goli oriunde este canal. Pentru contabila, eu sunt presedintele unei asociatii, cu 7-800 lei/ luna, orice contabil iti tine evidenta. Daca iti faci o firma fara angajati (asociatie familiala) nici nu cred ca-ti trebuie contabil.
Astfel ca, avand acea remorca, te si poti deplasa mai usor la targuri si piete.

| ACTH a răspuns:

Salut. Sunt zeci de intrebari de genul. Sper sa te ajute.
https://www.tpu.ro/......o-afacere/
https://forum.softpedia.com/topic/932649-gogoserie/

| Dddonkey a răspuns:

"Nu mai vinde gogosii"
Acum vorbind serios, ar fi bine sa interesezi in functie de zona ta, daca se mai vand prin zona si daca da la ce pret, ce cerinte sunt de la primarie(probabil o sa ai multa birocratie) ii produci tu sau cauti un producator? (sau le faci tu la inceput pana vezi cum decurge si dupa cauti producatorii/cofetarii). S-ar putea sa te controleze si directia sanatatii.
Vezi daca nu poti gasi niste fonduri de la stat sau europene.
Cumparati o bicicleta din aia care se distribuie cafea, usor de mutat, cautat locuri noi populate, nu depinzi de nimeni sa te ajute cu mutatul sau sa existe discutii cu vecinii, si probabil ca nu o sa platesti aceleasi taxe ca atunci cand inchiriezi.detii o cladire.
Locatia e foarte importanta" Incearca sa vinzii micii, mie unul imi este dor de perioada aia in care lumea manca un mic pe strada si nu erau doar fite si restaurante.
Verifica cu altii care au sau avut afacerii.
Eu chiar iti urez succes!

| ȚiuRau123 explică (pentru Dddonkey):

Iti multumesc mult pentru raspuns mi-a fost de ajutor.
Te salut!