| chels95 a întrebat:

Se poate amaneta ceva care este placat cu aur?

7 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu prea cred ca primesc astia la amanet asa ceva. poate numai daca ''lucrarea'' este ceva iesit din comun.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! doar aur curat, poate fi si rupt/zdrobit dar sa fie curat, bineinteles ca difera pretul la obiectele de aur avariatewinking
O zi frumoasa sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,orice se poate amaneta, daca accepta casa de amanet respectiva.Dar pe mai putini bani si daca au siguranta ca nu pierd ei acei bani.

| alecsalecs a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica orice?
poate orice este din aur suta la suta si nu suflatu cu aurlaughing)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru alecsalecs):

Cred ca nu stii cum functioneaza o casa de amamet. Poti amaneta, aproape orice, ei au interesul sa faca bani. Daca stiu ca un obiect se vinde greu, iti ofera o suma mult mai mica.Refuza doar ceea ce stiu sigur ca nu se poate vinde. Poti amaneta si obiecte electrocasnice, si orice bijuterie, daca accepti pretul oferit si conditiile lor.

| alecsalecs a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil intrebarea nu este bine pusa si te duce in confuzie eu stiu destul de bine cum functioneaza unele case de amanet acolo unde primesc un total de produse de la aparatura electronica pina la automobile Dar du te tu cu un lantisor sau inel care este doar placat cu aur sa vedem ti l primeste?

| lolisor a răspuns:

Nu, pentru ca la amanet iti da cu o substanta pe obiect pentru a vedea daca este aur.