| Băă_VaLy_1984 a întrebat:

Se poate obtine un card bancar fara a plati taxe?

11 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Depinde de ce oferte au. Eu m-am dus la ING doar cu buletinul, studenta fiind și mi-au dat cardul pe loc. Mi-au zis că până la 24 de ani nu plătesc nimic în afara de o taxa de 6 lei pentru notificările prin SMS, funcție pe care eu am cerut-o. De asemenea, pot scoate bani de oriunde fara comision. Am scos salarii întregi de la ATM sau diverse bancomate și m-am convins că așa este. Despre alte bănci nu îți pot spune nimic, dar cred că fiecare vine cu tot felul de avantaje. Poți să te uiți pe site-urile lor sau chiar sa suni la ei să întrebi și să o alegi pe cea mai convenabilă pentru tine. Succes!^^

| RAY a răspuns (pentru Yukidaruma):

Corect,aia platesti dupa o luna acel comision

| RAY a răspuns:

Da,doar de buletin ai nevoie si de un cont de debit

| SilentRain a răspuns:

Nu, platesti 10 lei sau mai mult, ca sa iti poata activa contul

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fi serios suntem in Romania aici totul e taxat, mai ramane si aierul pe care il respiram sa il taxeze si gata putem sa ne cautam un loc de veci, aici totul e cu plata nimic nu moca.

| ziftode a răspuns:

Esti dus mama, si cei care ti-au zis ca e posibil sunt total dusi... COMPLET!
DE CE?!?
hai sa stabilim un lucru simplu: cu ce se ocupa bancile?
cu, carduri bancare, cu transferuri de bani, cu, conturi, cu zana maseluta care vine si iti da un banut de aur pentru dintele care ti-a cazut cand aveai 7 ani?

NU

BANCILE SE OCUPA CU FACUT BANI... NU II PREA INTERESEAZA RESTUL

asa ca, recunosc ca ING in rominica (i din i intentionat) au cele mai mici preturi si cele mai mici comisioane, dar...

NU EXISTA SA LUCREZI CU BANCA, **ORICE BANCA**, **IN NICI UN FEL** FARA sa platesti ceva pentru asta, sorry!

rili sorry!

| RAY a răspuns (pentru ziftode):

Omule,ca sa faci cont bancar nu platesti nimic nici cand isi vine cardul, platesti un comision dupa o luna

| Sarcopt a răspuns:

Încearcă la BT

| EvilMayDie64 a răspuns:

Daca ai un anumie venit (salariu, pensie, ajutor social, etc.), atunci da, poti sa-ti deschizi un cont bancar fara sa platesti taxa. Dar mno, nu e gratuit, o sa trebuiasca sa platesti un comision anual pentru intretinerea cardului.

| RAY a răspuns (pentru EvilMayDie64):

De ce scrii prosti, a face un cont de debit nu e nevoie sa ai vreun venit nici sa platesti ceva, iar comisionul e lunar

| Dom1 a răspuns:

Da, la ing BANK