| mariaciu a întrebat:

Se poate transfera bani de pe un card din Italia pe unul de la brd de la noi din ro?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate!
Daca ai access la Internet banking (banca ta online), atunci mergi la Plati internationale, completezi formularul cu datele celui care trebuie sa primeasca banii (nume complet ca-n buletin, cont bancar, IBAN, banca, adresa), pui suma in euro sau lei, dupa cum doresti si selectezi contul tau, de unde vrei sa se trimita banii, dupa care, apesi pe buton, sa se realizeze tranzactia.

Daca nu ai acces la Internet banking si nu poti face singur transferul, mergi la banca ta (cea care ti-a eliberat cardul in Italia), faci un ordin de plata la ghiseu, pe numele celui care vrei sa transferi banii si oficiantele bancare, trimit banii.

O ultima varianta este sa faci transfer prin Western Union sau Money gram, la orice oficiu din WN sau MG din Italia.
Bineinteles ca ai nevoie de datele personale ale destinatarului: nume, prenume (exact ca-n buletin) adresa din buletin, cont bancar si IBAN-ul.
Pastreaza chitanta ca sa-i trimiti numarul ei, celui care i-ai trimis banii.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate, introducand exact contul card-ului sau contul general a titularului.

| Lucian4 a răspuns:

Mai este si transfer go