| ianis1231231 a întrebat:

Situația mea sta în felul urmator.Parinții mei, eu și fratele meu avem solarii si cultivam legume. Avem de vreo 3 ani de zile de cand nu ne am mai extins un profit constant de 30k euro pe an (bani care raman in urma tuturor cheltuielilor).Eu am solariile pe deal, i-ar dealul are cum ar veni un prim platou care este destul de drept si un al doilea platou situat mai sus la fel de drept.In total sunt cam 40ha relativ libere (trebuie curatate de rugi si boscheti sau ce mai sunt)si mai sunt vreo 30ha de padure care au fost inainte terenuri agricole ale oamenilor dar care au fost lasate parloaga si au devenit padure(majoritatea copacilor sunt salcami)

Intrebarea mea este daca ma mai extind cu solariile si ajung macar la 50k euro pe an.S-ar merita sa curat terenurile (nu toate odata-cam 10ha pe an) si sa pun grau, orz, porumb etc si sa le irig ca fara apa nu se face nimic si sa imi iau utilajele necesare si sa ma ocup si de cultivarea acestor plante? Eu as vrea sa muncesc mai usor pentru ca in legumicultura trebuie sa muncesti mult cu mana.

P.S-Am 16 ani si sunt clasa a 10a
-Am invatat destul de multe despre cultivare graului, porumbului etc si despre utilaje plus ca ma ajuta părinți.

Va rog raspunsuri serioase pentru ca de asta depinde viitorul meu.

P.S.S:Am uitat sa intreb daca se mai gasesc terenuri cam de vreo 10 ha la camp de luat in arenda.Eu din cate stiu am auzit ca nu se mai gasesc pentru ca deja sunt arendate toate terenurile de fermieri dar daca voi stiti ca se mai gasesc va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Vezi pe Facebook e un tip Cosmin Iancu care se ocupa cu asta, cu cereale, uita-te la interviurile cu el (a aparut si pe la tv) si poate inveti de la el. Are un profit extrem de mare, in fiecare an e si mai mare.
Oricum felicitari ca la 16 ani te ocupi de asa ceva!

| ianis1231231 explică (pentru Furnicuta000):

Multumesc.Chiar o sa ma uit la acel tip.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu s-ar merita, fiindca graul, orezul si porumbul NU se poate cultiva pe deal sau in padure ori pe munte, ci la campie, in Insula Mare a Brailei, in Delta, in zonele unde este multa apa, fiindca au nevoie de udat intens.

| ianis1231231 explică (pentru Violleta2022):

Ideea sta in felul urmator la mine in acea zona se pot fora puturi din care poti uda non stop. Chiar am un fix pe deal acolo care are 140 m si am lasat 3 zile incontinuu pompa pornita si nu a ramas fara apa. Apropo sa stii ca graul, porumbul etc se pot cultiva si pe deal. Daca nu ma crezi e un om care are canal de yt care se numeste Valentin DMV si el are cam toate terenurile pe deal in zone chiar destul de inclinate

| Violleta2022 a răspuns (pentru ianis1231231):

Te-ai gandit cat te-ar costa apa si toate utilajele de irigatii si forat apa, sa le duci pe deal?

| Dragobeta a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ale cui sunt pamanturile alea parloaga. Afli la primarie. Le arendezi de la proprietar. Padurea nu ai voie sa o tai. E cu regim special. Toti lupta pentru impadurire, nu te vor lasa petine sa o tai.
Intrebi de teren de luat in arenda de parca ai vrea oriunde in tara. Noi nu stim nici de unde esti dar nu putem sti nici care e situatia in localitatea ta. Dai anunturi la primarie, in presa locala sau pe grupurile de Facebook din zona ca vrei sa arendezi.

| ianis1231231 explică (pentru Dragobeta):

Mersi de sfat.

| ianis1231231 explică (pentru Dragobeta):

Am mai despadurit o padure pe care am cumparat o care avea 2000mp dar era trecuta ca pășune.

| Dragobeta a răspuns (pentru ianis1231231):

Ai putut pentru ca era declarata pasune. Altfel nu puteai. Ai grija numai sa nu se sesizeze cineva.