| JH a întrebat:

Stand azi si citind cv despre sansele de castig la Loto 6/49 mi-a venit si mie o idee. Desi nu am jucat decat 1 data sau de 2 ori in viata mea, si atunci mai mult din curiozitate, m-am gandit la o chestie. Daca is 49 de numere atunci sunt 25 impare si 24 pare nu? Daca ai pune sa zicem 10 saptamani consecutive numai numere pare si 10 saptamani numai numere impare oare nu ar creste sansele macar dpdv matematic? Adica una e 6/49 si una e 6/25. Bine ca si sansele sa se extraga doar nr impare sau doar numere pare sunt mai mici, dar odata si odata echilibrul tot se rupe si vor fi macar 4/6 pare sau impare. Nu ma prea pricep la matematica, nici pe departe punctul meu forte. Dar sansele de castig ar fi mai mari macar matematic daca as pune in aplicare ideea? (desi nu prea cred. mi se pare cv masluit dar ma rog.) Multumesc. funda+vot

Răspuns Câştigător
| ionnelu a răspuns:

Stimate domnule JH. Nu este deloc fondata in realitate prezuntia dv. Asta deoarece ca sa ai sanse 6/25 ar trebui ca cei de la loto sa scoata " special pentru tine " restul de bile cu nr par din urna- lucru care nu se va intampla. Ca sa calculezi ce sanse ai la loto cu un bilet simplu cu o singura varianta trebuie sa calculezi doar combinari de 49 luate cate 6.
Formula este 49!/(49-6)!*6! Mai exact (49X48X47X46X45X44)sad1X2X3X4X5X6)= aprox. 13, 5 milioane de combinatii. Deci tu ai o sansa la 13 milioane sa castigi indiferent daca alegi numai numere impare sau pare. Eu unu cred ca cel putin teoretic sansele tale scad deoarece sansele ca toate numerele sa fie impare sau pare sunt mai mici decat sa se aleaga nr mixte. Bafta si lasa-te de jocuri de noroc (o sa oti distruga viata)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionnelu):

13983816 posibilitati mai exact happy

6 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Posibil.Dar totul tine de noroc nu cred ca putem gasi o explicatie.Cei drept de multe ori au iesit numere apropiate gen 14, 16, 17, 18, 22, 24 deci ar putea fi posibil insa este foarte greu caci cum spuneam este un joc de noroc si nu are de aface cu nimic altceva.

Bafta!

| わたなべ久美子 a răspuns:

Banuiesc ca va mergebig grin.Bafta!

| JH explică:

Da nu Alex ca normal e ca ideea e de a castiga fara investitii prea mari. SI eu ma gandeam asa. Macar dpdv matematic daca ar fi cv sanse mai mari.

| AlexandruChiser a răspuns:

Poti sa joci un bilet 49/49, care costa de 3 ori mai mult decat potul. Dar mai e o problema, joci 49/49, mai mult ca SIGUR castigi, dar daca mai nimereste cineva numerele care a jucat 6/49hee hee

| ButterflyGy a răspuns:

Inceark si sa ne spui si noua daca merge.