| anonim_4396 a întrebat:

Stiati ca, daca statul nu ajuta prin legislatie fondurile private de pensii, daca nu introduce mai repede asigurarile private de sanatate, va intra in colaps prin 2020? Adica nu va mai putea plati pensii, ajutoare sociale, alte chestiuni financiare ce tin de asigurarile sociale. Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Nastasia a răspuns:

Exista vreun studiu de impact care sa concluzioneze asta?
Sunt interesata si eu de el si vreau sa vad ce coordonate se iau in calcul in momentul in care fac aceste proiectii pe termen lung.
Multumesc mult!

| Nastasia a răspuns:

@dumnezeu
Eu as tinde sa cred ca este vorba de o chestiune de management. Poate ca statul nu este capabil sa faca saltul de la metodele clasice la cele moderne de management: de rentabilitate si eficientizare a costurilor, a cheltuielilor, etc ( acestea exista in mediul privat) si de asta incearca sa se degreveze de anumite sarcini publice.
Nu stiu cat nevoie avem de stat pentru rezolvarea anumitor treburi publice.
Poate ca una dintre solutii este tocmai orientarea spre mediul privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu, statul deja se imprumuta la banci de pe acum pentru a plati salariile la bugetari. Daca FNI-ul nu ne mai da bani...suntem dusi. Oricum, in colaps suntem din 1990 asa ca nu este nimic nou.
Romania intotdeuna a fost in rahat, numai adancimea s-a modificat. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum am spus mereu si cum spune si Enigma, noi sintem in cadere libera din '90 incoace. Acum ne imprumutam sa platim pensii si salarii, basca sa aiba de unde suge scirnaviile de politicieni si clientela politica, pentru ca vistieria e goala si nu mai au de unde fura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@enigmo - sa stii ca tot statul are raspunsul. Cu o singura conditie - sa faca lucrurile asa cum trebuie. Faptul ca noi nu stim sa punem presiune pe stat e alta problema. Oare cum ar fi sa nu mai platim impozite pana cand nu ne sunt respectate drepturile? Oare cum ar fi sa nu platesc asigurari de sanatate daca nu vreau sa beneficiez de serviciile exceptionale ale sanatatii publice?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dumnezeu-corect! Tot statul are raspunsul, insa in contextul in care administratiile locale sunt atat de stufoase...de unde? Important este sa taie in carne vie dar ei se complac in aceasta situatie.Mafia este foarte bine conturata si este greu sa faci ceva. Sper totusi ca de la anul sa se ia masurile ce se cuvin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@anastasia - poate sa conchida.
Simplu, draga mea. Nu ti-ai pus intrebarea de ce statul e atat de tembel sa renunte la banii pe care ii da populatia pentru pensie si si-i directioneaza spre privat?