| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG a întrebat:

Stie cineva care este cea mai buna aplicatie pentru invatat limba engleza?

6 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Mai bine te axezi pe cuvinte lasă gramatica
Invață cât de multe poți și apoi îți vei da seama de gramatică începi cu verbul to be = a fi cum se formează, timpuri, apoi forma ING a verbelor etc
Ex:
1 I like playing football
Îmi place să joc fotbal

2 I like to play football
Îmi place să joc fotbal.

3 He hates cooking chinese food
El urăște să gătească mâncare chinezească

Exact ca în acest exemplu în limba engleză sunt anumite verbe ca: like, hate, prefer, enjoy care sunt urmate de alte verbe cu forma ING sau care se folosesc cu TO + infinitivul.
diferența dintre cele două este una foarte mică și anume forma ING pune accentul mai mult pe verbul în sine sau pe acțiune în sine în timp ce TO + infinitivul pune accentul mai mult pe preferința de-a face acțiunea de analizat sunt exemplele 1 și2

I think he is a annoying guy
Cred că este un timp enervant

În exemplul acesta sau în general putem folosi forma ING a verbului ca ADJECTIV în cazul de față annoying = enervant putem folosi și altul: Boring, interesting, tiring, loving, etc

I like swimming
Îmi place înotul

În exempul acesta mai putem folosi forma ING a verbului și ca SUBSTANTIV
în cazul de față swimming dar se poate folosi si altele driving, eating, running, etc

Who is that man standing over there?
Cine este acel om care stă acolo

În engleză exact ca în exemplul de față se pune forma ING și după un Substantiv
MAN - substantiv

The boy talking to Angela is her younger brother?
Băiatul care vorbește cu Angela este fratele ei mai tânăr
the boy= substantiv

He forgets meeting with Jack
El uită că sa întâlit cu Jack

Întodeauna folosim GERUNZIUL atunci când ne amintim că ceva sa întâmplat în trecut iar aici întradevăr față de celelalte verbe la gerunziu aici sensul se schimbă dar doar cu anumite verbe precum FORGET, și REMEMBER, iar REGRET îl folosim atunci când spunem că ne pare rău de ceva care am făcut în trecut.
Ex l regret going to bed so late.
regret că am mers în pat așa de târziu.

She regrets leaving school when she was Sixteen
Ea regretă că a părăsit școala când avea 16 anii.

He admitted making a mistake
El a recunoscut că a făcut o greșeală

Toate exemplele sunt corecte gramatical

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Doulingo.

| 393Dan a răspuns:

Mai bine cauta online si invata gramatica, scrierea, citeste texte, scrie eseuri si asa vei invata mai eficient engleza sau orice alta limba. Din filme si aplicatii asta-i joaca pentru copii, in timplul liber cand n-ai ce face.

| CristinaCMH a răspuns:

Duolingo+filme in engleza subtitrate sau nesubtitrate.
Sau filme in romana cu subtitrare in engleza.
Ajuta si cd-urile cu exercitii.
O simpla aplicatie nu e de ajuns.

| AndreiRobert22 a răspuns:

DouLigno

| Yılmaz_Ahmet_1992 a răspuns:

Vă recomandăm https://www.penpaland.com site-ul de schimb lingvistic bazat