| Raulito123 a întrebat:

Stie cineva care sunt avansurile minime la creditele ipotecare?
Stiu ca la Noua Casa este de 5% pentru imobile pana in 70. 000euro si pentru cele pana in 140. 000euro este 15%.

Dar cu creditele ipotecare de la banci cum e? Unele banci scriu pe site ca avansul minim este 15%, dar datorita legii darii in plata el poate ajuge la 30%.

Care este deci raspunsul corect pentru credite ipotecare. Avans de 15% sau de 30%?

Multumesc, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

15% pentru prima casa cumpărat
25% daca mai ai una deja.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare banca ar propriul regulament de creditare, asa ca va trebui sa te uiti pe site-ul oficial al fiecarei banci, ca sa obtii o informatie sigura. Nu cred ca exista pe TPU cineva care stie cum este la toate bancile din Romania.