| 3243F6 a întrebat:

Se pricepe cineva la banci, credite? Ca nu inteleg cu ce ajuta MAI EXACT, practic, programul noua casa. În afara de faptul ca in anumite conditii pot sa iau un credit dand 5% in loc de 15% avans din costul imobilului.
Toate simularile de credite imobiliare pe care le-am facut puse la dispozitie online de diferite banci mi-au aratat ca nu ma ajuta cu nimic un credit prin programul noua casa fata de un credit obisnuit. Deci nu la portofel m-ar ajuta programul? Ba chiar la o banca ieseam mai bine cu creditul obisnuit...

"Garantie in nume si cont stat de pana la 60% pentru creditele pentru locuinte noi, de pana la 140.000 de mii de euro." Ce înseamnă asta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecem peste raspunsul lui relian care nu intelege diferenta dintre avans si dobanda...

Avantajul creditului prima casa consta in primul rand in avansul mai mic si taxe notariale mai mici. Cam atat. In rest are doar dezavantaje. Practic daca detii cei 15% nu are rost sa te complici.

| dullcat a răspuns:

Toate bancile cauta doar sa te fraiereasca, pentru ca tu sa te legi la cap pe viata.

| goguPatent a răspuns (pentru dullcat):

Ce fericire pe tine ca au bani cu caruta si nu e nevoie sa te fraiereasca bancile.

| dullcat a răspuns:

Relian, poate inveti intai sa scrii, lasa comentatul aiurea.Deocamdata observ ca esti aici pe site numai asa de decor, pentru a posta bla bla-uri care pot fi comprimate intr-un singur pragraf si pentru a abuza de emoticonul asta laughing.

| relian a răspuns:

Ai raspusn singur, 5% dobinda comparativ cu 15% la o casa pe cine stie ce perioada e ceva.
Daca iti convine sa dai 15% atunci du-te la orice banca laughing inseamna ca ai bani.

Tu trebuie sa faci calcul la ce platesti, cit te duce la final, asa faci la orice banca, apoi vezi care ar fi mai avantajoase.
Dar pe termen f lung nu stiu daca e vreo banca avantajoasa, sa spui, uite banca X aia o sa fie tot timpul cea mai ieftina, cea mai buna.

Pt ca fiecare banca la un mom dat face o miscare in avantajul clientilor, vorba vine, pentru a atrage clientela.
Daca ai auzit, pe unia, au cumparat case, dupa nun stiu citi ani, apare o banca, spune ca poti refinata cu ei sa platesti mai putin.
Intr-adevar asa se intampla, doar ca iar peste nu stiu citi ani, apare alta cu oferta si mai buna si tot asa laughing

Tu ce poti sa faci, te muti de la uni la altii, doar ca trebuie sa urmaresti chestiile astea cand apar si daca se poate in situatia ta.

Exista momente, mai ales imn ani in care mai toate merg slab, ca toate bancile sa stea pe loc cu toate, ma refer sa nu mai arunce oferte pe piata, asa cum e cazul acum, ce ai spus si tu ca toate simularile arata la fel, asa ca daca toate is la fel, ramii unde esti, este bine si pentru tine ca istoric, apoi cand so mai relaxa si ori veni cu oferte, te muti la aia care iti ofera ceva mai bun.

Dullcat ca de obicei bate cimpii laughing pentru ea e mai bine sa incepi sa faci o casa toata viata si sa stai vai mama ta, decat sa platesti toata viata si sa stai azi in casa laughing dar na acu fiecare cu cel doare. Unia asa prefera, sa se chinuie, spun ca nu se leaga ei la cap, dar nici casa nu au, undeva pe la sf vietii poate ajung sa termine si ei casa lor, apoi dau coltu laughing aia da viata, minunata laughing